В Брюксел започва среща на върха, в която ще се обсъдят ключови политически рокади

30 август 2014 10:33   3833 прочита
Днес ще бъде представена и кандидатурата на Кристалина Георгиева за поста Върховен представител по въпросите на външните работи. Сн.: БГНЕС
Днес ще бъде представена и кандидатурата на Кристалина Георгиева за поста Върховен представител по въпросите на външните работи. Сн.: БГНЕС


Днес ще бъде представена и кандидатурата на Кристалина Георгиева за поста Върховен представител по въпросите на външните работи. Сн.: БГНЕС

Ще се акцентира и на конфликта между Русия и Украйна.

Днес следобед в Брюксел държавните и правителствени ръководители на 28-те страни- членки ще се съберат на извънредна среща на върха, на която се очаква да бъде взето решение кой ще наследи белгиеца Херман ван Ромпой на поста председател на Европейския съвет и британката Катрин Аштън на позицията върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността, предаде БТА.

През първата или втората седмица на септември избраният за председател на ЕК бивш люксембургски премиер Жан-Клод Юнкер ще оповести и разпределението на портфейлите в своя екип.

Съревнованието за постове в ЕС ще приключи едва през октомври, когато Европейският парламент вече ще е провел изслушванията на кандидат-комисарите и ще гласува състава на Комисията. Официално мандатът й трябва да започне от 1 ноември.

Срещата на върха на ЕС днес ще се занимае със само част от дневния ред, който трябваше да има. При предишната си среща през юни евролидерите се споразумяха, че на 30 август ще разгледат и разпределението на ресорите в новата Комисия, но изглежда, че това предизвикателство ще се окаже по-сериозно, отколкото се смяташе.

Причината е изискването на Европарламента броят на жените-комисари да бъде по-голям или поне равен на този в настоящия състав на Комисията - в екипа на Барозу сега дамите са девет. Ако Юнкер не се съобрази с това условие, евродепутатите може да отхвърлят екипа му, предупреди председателят на ЕП Мартин Шулц.

Бившият люксембургски премиер разполага само с пет дамски номинации досега - Кристалина Георгиева (България), Сесилия Малмстрьом (Швеция), Вера Юрова (Чехия), Федерика Могерини (Италия) и Аленка Братушек (Словения). Има вероятност Юнкер да е получил още две кандидатури на жени от Дания и Холандия, които не обявиха публично своите предложения.

Юнкер вече заяви, че няма да разпределя портфейли, докато не бъде взето решение за наследниците на Ван Ромпой и Аштън.

Въпреки масираната кампания в полза на Могерини, като сериозен кандидат за външнополитическия пост продължава да се споменава и името на еврокомисаря от България за хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.

От Лондон преди месец се чуха и първите гласове за това че именно Кристалина Георгиева трябва да бъде приемник на Аштън.

Другото ключово решение, което се очаква лидерите на ЕС да вземат днес - кой да е следващият председател на Европейския съвет, също е част от общото търсене на баланс на интересите.

Влиятелният британски вестник "Файненшъл таймс" писа вчера, че двамата кандидати за поста са датската министър-председателка Хеле Торнинг-Шмит и полският премиер Доналд Туск.

Ако на днешната среща в Брюксел лидерите на ЕС не успеят да постигнат консенсус за двете ключови назначения, учредителните договори им позволяват да проведат гласуване и да вземат решенията с квалифицирано мнозинство. Това е правено само веднъж досега в Европейския съвет - при номинирането през юни на Юнкер за председател на ЕК.

Очаква се днес са бъде обсъдена темата за конфликта между Русия и Украйна. Преди дни канцлерът Ангела Меркел обяви, че днес ще бъдат обсъдени евентуални нови санкции спрямо Русия.

В срещата днес ще участват българският еврокомисар Кристалина Георгиева и президентът Росен Плевнелиев. На срещата на държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз ще бъде представена и кандидатурата на Кристалина Георгиева за поста Върховен представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на ЕС.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар