"Уолстрийт джърнъл": Българите са обезверени преди изборите



В случая с България ЕС не успя да даде летящ старт на радикални реформи и в страната е точно като в лошите стари дни. Сн.: БГНЕС
Авторитетни чужди издания коментират ситуцията в България два дни преди предсрочните избори, предизвикани от масови протести и оставката на правителството на ГЕРБ.
"Уолстрийт джърнъл": Българите са обезверени преди изборите
Масовите протести в България срещу строгите мерки за икономии и цените на тока свалиха правителството през февруари. Изборите в неделя обаче може да доведат до още повече политически сътресения, пише в. "Уолстрийт джърнъл" от София, цитиран от БТА. Най-новите допитвания показват, че консервативната партия, която управляваше доскоро страната, и основният й, ляв съперник са с почти изравнени позиции, което прави още по-сложна перспективата за сформиране на управляваща коалиция.
Недоволството от ниския жизнен стандарт и корупцията в най-бедната страна в Европейския съюз достигна връхната си точка тази зима и доведе до протестни демонстрации в цялата страна - в началото заради растящите сметки за електричество. В израз на отчаянието, обзело обществото, най-малко седем души се самозапалиха, като някои от тях изрично заявиха, че правят това в знак на протест срещу правителствената политика и корупцията. Шестима от самозапалилите се починаха, припомня "Уолстрийт джърнъл".
Вестникът цитира 20-тина годишна жена, живееща в София, която казва, че изборите и надеждите за подобрение й изглеждат като виц.
Струва ми се, че партиите и водачите им нямат нищо общо с мен и живота, който водя, допълва тя.
"Индипендънт”: Българската корупция е тумор в политиката на ЕС
Опитът в България разкрива лъжата в твърдението на Европейския съюз, че има преобразяващ, прочистващ ефект върху политиката в новите страни-членки, пише британският вестник „Индипендънт, цитиран от "Фокус".
Изданието припомня за Пламен Горанов и четирима други български активисти, които се самоубиха като се самозапалиха през февруари и март и постигнаха това, което не успяха годините на засукано и скъпо струващо обстойно обследване от Европейския съюз преди присъединяването на България – те хвърлиха светлина върху лошата страна на българската политика и я тласнаха към промяна.
България и Румъния преминаха през отричането на комунизма след падането на Берлинската стена, но реформите бяха козметични и по-голямата част от партийната номенклатура успя да се задържи. Нищо съществено не се е променило от тогава и днес този установил се здраво елит има надмощие над парламента и икономиката, точно като в лошите стари дни; те сплашват медиите и се вярва че са в съюз с организираната престъпност.
Всичко това представлява сериозен проблем за ЕС, тумор в политиката на съюза, който с времето ще става още по-сериозен. Една от най-силните точки в пропагандата на ЕС, е, че когато се разширява, това има трансформиращ ефект върху новата страна-членка, като не просто дава тласък на икономиката, но и прочиства политиката й и налага модерни ценности на нейното общество. Опитът в България доказва, че тези твърдения са изтъркани.
Британските евроскептици обвиняват съюза, че си пъха носа във вътрешните работи, но когато такава намеса действително е смислена – когато кандидат-членка чука на вратата, Брюксел наистина има механизми – но в случая с България и Румъния ЕС не успя да даде летящ старт на радикални реформи, коментира британският вестник.
„Ди Пресе”: Институтът във Виена е по следите на изборни фалшификации в България
В публичното пространство в България циркулират твърдения, че изборите ще бъдат манипулирани. В неделя на изборите австрийският институт за публични изследвания и консултации SORA ще проведе паралелно преброяване на гласовете. То е поръчано от опозицията и ни напомня за вълненията от началото на 90-те, коментира австрийският в. "Ди Пресе".
В България недоверието отново е голямо. А методите за преброяване на виенския институт трябва да предоставят прозрачност.
„Напрежението наистина е голямо”, коментира дългогодишният директор на SORA Гюнтер Оргис.
Евронюз: Възможна е патова ситуация
Тази неделя е изборен ден в най-бедната страна от ЕС – България. Масовите протести принудиха дясноцентристкото правителство да подаде оставка през февруари. Най-вероятно партия ГЕРБ, водена от бившия премиер Бойко Борисов, ще спечели. Възможно е да се стигне до патова ситуация в парламента и активисти предупреждават, че ако това се случи, ще има нови протести. По-рано през годината седем протестиращи починаха, след като се самозапалиха. Който и да спечели на тези избори, ще трябва да се изправи пред ниските заплати, високите сметки, ширещата се корупция и дълбоката рецесия, коментира телевизия.
Блумбърг: Опасност да не се продължи политиката на икономии
Официално безработицата в България е 12%, но според представители на индустрията, реалното ниво е около 18%. Гърция и Испания са с по-висока безработица, но стандартът на живот в България е по-нисък от средния в ЕС. Средната месечна заплата в България е около 400 евро – това е под минималното заплащане в Испания или в Гърция.
Партията на бившия премиер на България Бойко Борисов, ГЕРБ, и съперничещата й социалистическа партия са почти наравно в социологическите проучвания преди предсрочните избори. Това повдига опасения относно способността на следващата администрация да продължи програмата на икономии.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.