Университети получиха над 10 милиона "живи пари"

07 ноември 2012 12:30   2338 прочита


В 21 век дистанционното, електронното обучение е едно от модерните и много важни за младите хора средства за обучение, каза премиерът Бойко Борисов, след като връчи 18 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007 - 2013 г."Програмата е съфинансирана от Европейския социален фонд. Висшите училища получиха над 10 милиона лева.„Това са живи пари, които отиват директно в сфери, които са важни за всяко едно учебно заведение.

Цялата палитра от университети получава не малко пари и то по тази програма", обяви премиерът. "Чрез тези форми на обучение се пестят пари, време. Вече не е проблем и работата с компютрите и електрониката - работата с тях е такава, че е ежедневие", коментира Борисов.На официалната церемония в Министерски съвет присъства и министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.Борисов се обърна към ректорите на висши учебни заведения, които получиха договори за предоставяне на безвъзмездна помощ и заяви, че е чест, че днес са в Министерски съвет. „Това е поредният път, в който се събираме и го правим с една-единствена цел - първо -да има едно благородно съревнование между вас, и второ всеки дин да знае неговите колеги в страната какво правят и какви проекти се печелят", заяви премиерът. Той изрази радостта си от положеното усилие.

Преди два месеца е разговарял с ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски", че има проблеми с европейските проекти, но в рамките на два месеца Софийският университет печели проекти два пъти по над 3 млн. лева.Той насърчи ректорите на университетите и екипите им да се мобилизират, защото има такива, които за първи път печелят проекти, а има други, които вече а усвоили над 40 проекта. „Нека да се мобилизираме - нашите и вашите екипи, това са пари, които чакат да бъдат усвоени, и веднага студентите ще ги усетят", каза Борисов. Той пожела успех и изрази надежда, че след един месец отново ще се съберат по същия повод. „Преди месец в „Шератон" раздадохме така пари, сега пак и устремът, който го има нека да продължи", допълни премиерът.

"В средата на октомври бяха връчени договори за 16 млн. лева по същата схема и това е една малка част от европейските средства за висшите училища, институтите и изследователските звена", каза министър Сергей Игнатов. "Ежегодно се изплащат над 20 млн. лева европейски стипендии на студентите. Към тях като се прибавят и 32 млн. лева годишно от бюджета, също предназначени за студентските стипендии. Дават се и 20 млн. лева допълнително към бюджета на най-добрите висши училища съобразно рейтинговата система. През 2012 г. са дадени 15 млн. лева, но за 2013 г. са предвидени 20 млн. лева и субсидията за висшите училища се вдига с 7,8 млн. лева. От 2010 г. работи системата за студентско кредитиране. Това са държавно гарантирани кредити на студенти при ниска лихва. От 2010 г. досега са раздадени над 9000 кредита за над 32 млн. лева", коментира министърът.

"Държавата тази година застана зад студентските кредити с 80,5 млн. лева държавна гаранция пред банките за тези кредити. В момента в Министерство на образованието, младежта и науката тече оценителният процес по три нови операции за още 25 млн. лева. Те ще засегнат усъвършенстване на управленски потенциал на университетите, усъвършенстване на преподаване и други. Всичко това се дължи и на екипа на министерството, който извоюва над 520 млн. лева за образованието - предучилищното, средното и висшето образование и науката в България", каза още министър Игнатов.

Ректорът на Софийски университет „Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев благодари на колегите си, които са спечелили проектите, и заяви, че тези проекти са изключително важни за българското общество. В самите университети остават една не много голяма част от сумите.

„Ние работим, за да подготвяме цялото общество за едно по-добро европейско бъдеще и така трябва да бъде", каза проф. Илчев. Той посочи, че не трябва да се смята, че хората, които работят по проектите, се къпят в злато, защото тяхното заплащане е доста скромно, дори по ниските стандарти в университета. "Софийският университет има много кредити, трудно прави проектите", каза още Илчев.

Ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси доц. д-р Григорий Вазов каза, че от 10 години учебното заведение е частно, но за пръв път при това правителство получава финансиране от държавата.

Ректорът на Икономическия университет във Варна доц. д-р Пламен Благов Илиев покани министър-председателя Бойко Борисов и министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов на откриването на спортен комплекс на университета - инвестиция на стойност около 1,5 млн. лева.

Ректорът на Колежа по икономика и администрация в Пловдив проф. д.с.н. Димитър Димитров каза, че днешното връчване на договори е показателно, че българската държава вече не прави разлика между държавни и частни висши учебни заведения и всички са равнопоставени.

Ректорът на Варненския свободен университет проф. д.ик.н. Анна Недялкова заяви, че са реализирани 41 проекта и две трети от тях са при сегашното правителство.

Според нея това означава, че е създадена обстановка така, че всяка инициатива да се насърчава.

Ректорът на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков" проф. д.т.н. инж. Петър Колев посочи, че е крайно време да се направи разлика между железопътен транспорт и БДЖ, тъй като учебното заведение готви кадри и за метрополитена, за негативния имидж на БДЖ влияе върху работата им.(Новината)

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар