Ултраси готвели нови погроми в София и страната след безредиците в Пловдив в петък

Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров обяви, че полицията е подготвена.
В петък протестът пред съда в Пловдив срещу съдебното решение карловската Куршум джамия да бъде дадена на Главното мюфтийство ескалира. Стигна се до сблъсъци между полицията и футболни фенове, които изпочупиха стъклата на пловдивската Джумая джамия. Няколко души пострадаха, а 8 бяха осъдени.
Вчера бившият шеф на фенклуба на ЦСКА Димитър Ангелов–Дучето заяви, че атака срещу джамията не е имало, целта им била да бранят българските интереси. Той обаче бе категоричен, че "така ще бъде навсякъде, не само в Пловдив".
В интервю за БНР тази сутрин Елена Ваташка от Сдружението на футболните привърженици отказа да каже дали утре - 19 февруари - ще има безредици и групово организирано пътуване на футболни фенове към София по повод годишнината от смъртта на Васил Левски.
"Аз нищо не мога да декларирам. Ние сме свободна държава и българските граждани свободно се движат из България", лаконична бе Ваташка.
Главният секретар на МВР Свелозар Лазаров обаче обяви още вчера, че МВР е подготвено за 19 февруари.
"Няма да допуснем расизъм и ксенофобия с всички средства на закона", добави той.
Защо се стигна до сблъсъците в Пловдив?
Елена Ваташка обясни, че непосредствено преди протеста в града под тепетата, община Карлово е приела декларация за признаване и осъждане на геноцида над българския, арменския и сирийския народ, извършен през 1913 г. от страна на Турция.
"Само 2 дни по-късно турският консул, чието седалище е в Пловдив, изпрати до общинарите в Карлово безпрецедентно по своята грубост писмо, в което оспорва съдържанието на декларацията, настоява се ултимативно тя да бъде оттеглена и се прави опит да се повлияе на работата на независимия български съд", обясни Ваташка.
Според нея, във всяка друга държава, при подобна провокация, засягаща чувствителни исторически теми, е щяло да има много по-големи безредици.
"Това, което се случи в Пловдив, беше естествена, емоционална реакция на гняв и огромно възмущение на хората", категорична бе Ваташка.
Тя каза още, че се съмнява в съдебния състав, който ще решава казуса за вакъфските имоти и допълни: "Нямаме никакви съмнения, че решенията в полза на мюфтийството са от корупционен или друг натиск".
От Съюза на съдиите обаче осъдиха с декларация опитите за уличен натиск върху решенията на съда във връзка с делата за вакъфските имоти.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.