Убиецът от Соло, Брендо и брат Галев - в списъците за вота



Издирваните от Интерпол Илиян Тодоров и Пламен Галев са в избирателните списъци за европейските избори. Въпреки че са осъдени и трябва да бъдат лишени от избирателно право, на 25 май те ще са равни с всички български граждани, пише Бнюз.
Полицията да запретва ръкави - може да хване някой топ бандит пред избирателните урни на 25 май. Например издирваните от Интерпол Илиян Тодоров, по-известен като убиеца от Соло, и половинката на престъпния тандем братя Галеви – Пламен Галев. Двамата може да не са в затвора, но напук на всички правила са в избирателните списъци.
Това показа проверка на BNews в публикуваните от общините списъци за вота И както всеки редови гражданин на България и ЕС, се оказва, че двамата имат избирателни права. Нищо, че според българското законодателство, вече има забранителни списъци, в които, освен редица други лица, трябва да попаднат и осъдените.
В избирателните списъци е и кокаиновият крал Брендо,
който Италия осъди на 20 години затвор и който в момента е под домашен арест. В списъците за вота, например, е и осъденият на първа инстанция на 3 години и половина за опряното дуло в челото на Ахмед Доган Октай Енимехмедов.
Илиян Тодоров беше осъден на доживотен затвор през декември миналата година
заради двойното убийство пред столичната дискотека Соло през април 2009 година. Малко преди да влезе в затвора, обаче, той изчезна и органите на реда изгубиха дирите му. Не е открит и досега, макар и по следите му тръгна и Интерпол.
Въпреки това, ако се престраши да се появи, Илиян Венциславов Тодоров ще може да гласува за български евродепутати, наравно с всеки български гражданин. BNews откри името му в избирателния списък в район „Северен” в Пловдив.
Пламен Галев също може да гласува. Той може да направи това в секция №9 в село Ресилово,
община Сапарева баня, където е и постоянният му адрес, видя BNews. Нищо, че през 2012 година беше осъден на пет години в затворническо общежитие заради участие в организирана престъпна група. Всъщност брат Галев не би трябвало да е в избирателните списъци и по друга причина – няма гаранция, че през последните шест месеца той е пребивавал в държава, членка на ЕС.
По отношение на Брендо и на Октай Енимехмедов законът изглежда не е нарушен, тъй като те нямат влязла в сила присъда у нас.
Но как ли Италия ще приеме осъденият от нея на 20 години да избира депутати в общия ни европейски парламент.
Изборният кодекс със сигурност търпи корекции, поне в тази си част. Макар и да е видно, че и разписаните текстове по добра стара традиция не се спазват.
Според Изборния кодекс отговорни за съставянето на избирателните списъци са общинските администрации, заверяват се с подписа на кмета на съответната община. BNews ще продължи да ги търси.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.