Тържествено посрещат Путин в Белград

16 октомври 2014 10:39   11 коментара   6909 прочита
Владимир Путин: Сърбия е ключов партньор на Русия. Сн.: EPA/БГНЕС
Владимир Путин: Сърбия е ключов партньор на Русия. Сн.: EPA/БГНЕС


Владимир Путин: Сърбия е ключов партньор на Русия. Сн.: EPA/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин пристига днес в Сърбия, за да участва в тържествата, посветени на освобождението на Белград от фашистка окупация.

Преди 70 години Белград е освободен при съвместна операция на съветските и югославските войски.

Путин, който е поканен от сръбския президент Томислав Николич, ще бъде почетен гост на военния парад, в който ще участват и руски военни самолети, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

По улиците на града са разлепени плакати с образа на Путин и пожелание "Добре дошъл" на сръбски и руски език, а на много места се продават тениски и сувенири с неговия портрет.

Посещението на Путин в Сърбия предизвиква огромен интерес по света. Независимо че руският президент ще бъде в сръбската столица само няколко часа, за отразяване на събитието са акредитирани 912 представители на медиите.

4000 полицаи са ангажирани с охрана на посещението на Путин.

Руският президент ще положи и венци на Гробището на освободителите на Белград и на паметника на героите от Първата световна война.

В рамките на посещението Путин ще има срещи на четири очи с президента на Сърбия Томислав Николич и с премиера Александър Вучич.

Путин: Сърбия е ключов партньор

В пространно интервю за минаващия за официоз вестник "Политика" в западната ни съседка, руският държавен глава казва, че Сърбия винаги е била и ще остане един от ключовите партньори на Русия в югоизточна Европа, предаде БНР.

Осъществяването на проекта "Южен поток" се очаква да донесе на Сърбия над 2 милиарда евро нови инвестиции и съществено да увеличи енергийната сигурност на страната, казва още Путин пред "Политика", цитиран и от БТА.

"Южен поток ще допринесе значително за цялостната енергийна сигурност в Европа. Той ще е от полза за всички, както за Русия, така и за европейските потребители, включително Сърбия", изтъква той.

Сърбия и ЕС

Сърбия не е посочена сред европейските страни извън ЕС, които прилагат санкции срещу Русия.

Белградският анализатор Игор Новакович споделя пред БНР, че посещението на Путин в Сърбия може и да не повлияе позитивно върху евроинтеграцията на страната:

"Не виждам посещението на Владимир Путин в Белград като позитивен сигнал, допринасящ за европейската перспектива на Сърбия и по-специално заради 31-ва глава от преговорния процес, според която Сърбия е задължена постепенно да води и да съгласува обща политика в сферата на външните работи и сигурността с ЕС."

източник: dnes.dir.bg

11 коментара
16 Октомври 2014 12:23 | читател
Оценка:
-10
 (
20
 гласа)

Русия пак се опитва да подклажда вражда м-ду нашите съседни и наистина братски народи. Отново ползват максимата разделяй и владей, интриганти!... ама и на нас не ни дойде акъла


16 Октомври 2014 16:01 | 333
Оценка:
9
 (
13
 гласа)

Интересно, че никъде не се споменава за българската армия и нашите войници за освобождението на Белград от фашистката окупация. Българите стигат до Унгария и много загиват, но ларвите обират други така е когато нямаме мъже със топки който да бъдат до край истински и верни на род и родина да пазят памета на нашите герой от войните. Българския войник е велик.


16 Октомври 2014 18:23 | тото
Оценка:
8
 (
18
 гласа)

Браво на сърбите. Готвят се за евросъюза, но и с Русия трябва да са в отлични отношения, както винаги. А нашата жалка държавица, разкъсвана от дебни душици-политици затвори и продължава да затваря врати на икономически колоси. Спокойно мили и прости хорица от България, изход има и той е ТЕРМИНАЛ 2 на летището - на който му стиска. А в исторически план БГ войника си остава ВЛИК.


16 Октомври 2014 19:03 | Росен
Оценка:
1
 (
9
 гласа)

Освобождаването на Белград е осъществено от Червената армия и югославските партизани по изричното настояване на ТИТО. Не може вчерашните окупатори (българите) да освобождават столицата!


16 Октомври 2014 19:12 | Джумаец до Росен
Оценка:
2
 (
10
 гласа)

Росене, с лека ръка зачеркваш хилядите загинали Български войничета, за да се угоди на Гошо Тарабата, Тито и антихристът Сталин !
За колко рубли си си продал душицата Росене?


16 Октомври 2014 19:31 | Граовски Тигър
Оценка:
4
 (
10
 гласа)

Лошото е че Русия води политика на възстановяване на Византийската империя. В нея няма Българи, а славяни които населват Балканите през ІV - VІ в за да попълнят обезлюдените вследствие на чумната пандемия от ІV в територии. Сред бившите провинции са Провинция Грека /Гърция/, Македония, Сърбия, Хърватия, Мизия, Тракия и Дакия. България я няма. Лошото е че обръчът около нас се затваря. Вследствие неграмотноста, много иначе родолюбиви Българи слугуват на чежди интереси. Събуди се народе! Те, не ни мислят доброто! Само обединени сме силни!


16 Октомври 2014 20:20 | Росен Плевнята
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Джумаец, неуместно е да афиширате Вашето патриотарство, изопачавайки моите думи. Аз цитирах по смисъл думите на Тито, без да се гавря с паметта на загиналите български войници. А рублите, които получих, не са малко!!!!


16 Октомври 2014 21:23 | Славянин
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Браво на съседите - знаят си интересите. Успех в съвременния прочит на политико-икономически реалности и изграждане на просперираща Сърбия! Член на Европейския съюз ще бъдат, но достойни членове!


17 Октомври 2014 00:25 | наблюдател
Оценка:
-1
 (
5
 гласа)

Гадно типче. Чуди се къде да заплете интрига. Но икономическите закони са неумолими и Русия отново ще се превърне в суровинен заден двор на България.


17 Октомври 2014 09:48 | ЛИЛИ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Някъде хората си имат МЪЖЕ, за разлика от нас!!!


17 Октомври 2014 19:37 | лиле ма,
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Какво по-точно разбираш под мъж ма? Какво по-точно очакваш от мъж?!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар