Турция вини Москва за "военни престъпления"

Над 50 души са загинали при ракетните атаки по болници и училища в североизточна Сирия в понеделник според съобщение на ООН, цитирано от Би Би Си.
Франция и Турция нарекоха „военни престъпления” ударите по болници в градове, контролирани от бунтовници против режима на Башар Асад. Турция официално обвини за тях Русия.
Анкара предупреди, че по-големи и по-сериозни последици ще станат неизбежни ако Русия не прекрати незабавно подобни нападения, заяви турското външно министерство късно снощи, цитирано от Ройтерс.
Москва още не е отговорила на обвиненията съобщи тази сутрин Би Би Си. Според Ройтерс обаче Вероника Скворцова, министър на здравеопазването на Русия е припомнила, че руските въздушни сили удрят по обекти на „Ислямска държава” и няма защо да бомбардират граждански цели в (провинция) Идлиб.
„Ние сме убедени, че няма как това да е направено от нашите отбранителни сили”, е заявила тя в Женева.
Кървавите инциденти идват три дни след като международна група постигна в Мюнхен споразумение за прекратяване на огъня в Сирия и незабавни доставки на хуманитарна помощ за цивилното население в районите на бойни действия.
Междувременно президентът Башар Асад заяви, че иска да си възстанови контрола върху цялата страна, а вчера изрази скептицизъм относно плановете за спиране на сраженията.
В Северна Сирия вчера са засегнати не по-малко от пет здравни заведения и две училища, уточнява Ройтерс, като също се позовава на ООН, според която става дума за „крещящо нарушение на международната право”.
Поне 14 души са убити в северния град Азаз, последния бастион на бунтовниците преди границата с Турция. Там ракети са ударили детска болница и едно училище, в което са подслонени бежанци. Това са казали пред Ройтерс медицински служител и двама местни жители.
Според информация на ООН е бил нанесен удар и по училище в град Алепо. Но за него подробности не се съобщават.
Поразена е била и болница в град Марат Нуман в провинция Идлиб, южно от Алепо. Тя е поддържана от международната хуманитарна организация „Лекари без граници”, според която нападението е било „преднамерено”.
Според неин представител отговорни за него са или сирийското правителство, или Русия.
Сирийският посланик в Москва пък е обвинил за ударите САЩ, нещо което Пентагонът тхвърля като „явно фалшиво”. „Ние няма причина да удряме Идлиб, тъй като ИДИЛ не е активна там”, е казал американски военен говорител.
В понеделник Турция продължи за трети последователен ден артилерийския си обстрел по позиции на кюрдите, които се стремят да завземат Азаз, само на 8 километра от границата.
Въпреки обстрела кюрдските сили са успели да превземат в района град Тал Рифат, държан досега от ислямски бунтовници.
Анкара смята кюрдите в Сирия за съюзници на ПКК - Кюрдската работническа партия, която от десетилетия се бори за национална автономия в Турция. Турският министър-председател Ахмет Давутоглу ги е заплашил с „най-сурова реакция”, ако се опитат да влязат в Азаз.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.