Трусът в Егейско море не може да отключи наши огнища



Николай Милошев: Перник например не е на такава разломна линия, както е между Гърция и Турция. Сн.: Bulphoto
Последното земетресение от 5,8 по скалата на Рихтер в Егейско море е доста далече от България, на 200 км. Трусът не може да отключи наши огнища, успокои проф. Николай Милошев, директор на Института по геофизика, геодезия и география към БАН.
С това, което преживяха хората около Перник и в София, е нормално да имаме едно леко притеснение, когато стават такива по-силни трусове около България, обясни той пред bTV.
"В страната земетресението в Егейско море е усетено най-силно в района на Кърджали, който е най-близо до границата, усещането там е около 4 степен по 12-степенната скала на Медведев-Шпонхойер-Карник, по скалата която мери чувството. В Пловдив е усетено около 3 степен, в София между 2 и 3 степен. Всички вече сме чувствителни, но много хора го усетиха", каза Милошев.
Досега в морето има над 60 вторични труса. От тях около 30 са около 3 и 4 степен, а около 30 са между 2 и 3 степен по Рихтер.
Попитан дали е възможно да се отприщят други огнища след силното земетресение в Егейско море, директорът на Геофизичния институт каза, че в региона може да очакваме да има друг трус примерно, но той ще е в близост до вчерашното земетресение.
"Перник например не е на такава разломна линия, както е между Гърция и Турция. Има си определени разломни линии, които могат да отключат в съседство трус, но да очакваме да се отключи на стотици километри, няма как да стане", успокои професорът.
За това, че вчера по същото време е имало земетресение и до Ниш, Милошев подчерта, че той е с много по-нисък магнитуд.
"Този магнитуд около 4,1 по Рихтер е плод на инструментална грешка. Нещо станало на автоматичната система и за това е грешка, затова имаме дежурен сеизмолог, който стои дежурен 24 часа. Имало е земетресение там, но много по-слабо, затова половин час след като се е появило на сайта на Европейския сеизмологичен център, то е било изтрито. И при нас се случват такива инструментални грешки", уточни Милошев.
Средностатистически годишно усещаните земетресения в България са около 50-60.
"Това са слаби земетресения, например 2,8 по Рихтер. В село Крупник например усещат много често, това е най-сеизмичната зона", обясни Милошев.
За това, че известен румънски учен каза, че може да се очаква скоро във Вранча много силен земен трус, той коментира: "Когато един учен се ангажира с крайно становище, аз започвам да ставам мнителен. Все едно да се ангажирам, че няма нищо страшно в това. Нито едното, нито другото може да се каже, това са крайности", обясни той.
По думите му не може една сеизмологична мрежа да се направи като американската, а заплатата да е българска. Все пак нашата мрежа с нищо не била по-различна от останалите европейски и американски. В България работят 21 станции, в момента се поставят още 8 станции, а към днешна дата те били напълно достатъчни.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.