Три четвърти от българите са за хуманно решаване на проблема с бездомните животни



Според ”Четири лапи” дългогодишното бездействие на местната власт по въпроса със скитащите животни често води до саморазправа. Сн.: БГНЕС
Три четвърти от българите са за хуманно решаване на проблема с бездомните животни, показва проучване на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД за обществените нагласи за мерките за намаляване на скитащите кучета и котки.
Данните бяха оповестени от Фондация "Четири лапи" по повод международния ден на бездомните животни, предаде БТА.
Изследването е правено сред 1002 души в цялата страна през втората половина на февруари.
На въпрос кой вариант за решаване на проблема с безстопанствените кучета е по-ефективен, 38.9 процента от запитаните посочват кастриране, ваксиниране, обезпаразитяване и връщане на кучетата по местата, където са били заловени (с изключение на доказано агресивните и нелечимо болните), а 37.4 на сто - настаняване в общински приюти.
Залавянето и умъртвяването след определен период се подкрепя едва от 9.4% от анкетираните, а най-радикалните мерки, като умъртвяване на място чрез отравяне или ловни хайки, намира поддръжка сред 5.8 на сто от тях. Според 2.5 на сто решението е различно от изброените методи, а 6.1% са отказали да отговорят.
На въпрос кой е виновен за скитащи животни по улиците, 56.6 на сто от анкетираните посочват безотговорните собственици, които изоставят домашните си любимци, а 25.9 на сто считат, че вината е на общините.
Според 9.1% правителството е отговорно, защото не подпомага местните власти, а 4.1 % обвиняват неправителствените организации.
Не са дали отговор 3.7 %, а 0.8% посочват други фактори като причина за проблема.
Според "Четири лапи" дългогодишното бездействие на местната власт по въпроса със скитащите животни често води до саморазправа с тях, обясни д-р Марина Иванова от организацията.
Оттам напомнят, че единственото ефективно и трайно решение е първо да се блокира раждаемостта на улицата чрез масова кастрация и ваксинация на бездомните животни, да се спре изоставянето на домашни животни чрез строг контрол върху търговията, развъждането и отглеждането на кучета и котки и след като това бъде изпълнено, животните поетапно да бъдат изтегляни в приюти.
Столична община има приета програма, която изпълнява, за справяне с проблема с бездомните кучета, който съществува от 20 г. в този му вид, каза по-рано днес кметът на Столична община Йорданка Фандъкова.
„Миналата година, благодарение на огромните усилия и настояване, беше променена наредбата за изграждане на приюти, благодарение на която ние успяхме не за 6 млн. лв., а за 1 млн. лв. да построим приют за кучета – най-големият в страната.
За съжаление обаче тази наредба беше оспорена", каза Фандъкова.
Фандъкова се е срещнала с министъра на земеделието и настоява спешно да бъде приета новата наредба, която да позволи изграждането на втория етап на приюта в Горни Богров.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.