Тракийското светилище Беглик Таш

03 май 2014 11:30   4942 прочита
Камъни, подредени като утробата на Богинята - майка. Сн.: Dir.bg
Камъни, подредени като утробата на Богинята - майка. Сн.: Dir.bg


Камъни, подредени като утробата на Богинята - майка. Сн.: Dir.bg

Тракийското светилище Беглик Таш се намира в най-високата част на нос Беглик Таш (128 м надм. височина) край Приморско.

Територията, на която е разположено, е била част от ловната резиденция на бившия комунистически лидер Тодор Живков. По тази причина това откритие за тракийската история остава "скрито" до 2003 г. Сега мястото е отворено за туристи.

За да станат подобни обекти още по-посещавани, министерството на икономиката и енаргетиката работи по проекта „Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България”, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. Проектът е разработен, за да се повиши ефективността на националния маркетинг и реклама на туристическия продукт, с цел активиране на вътрешния туризъм.

Светилището Беглиг Таш е създадено в средата на ІІ хил. преди Христа и е разрушено в началото на ІV в. след Христа. Камъните в светилището са запазили естествения си характер, но са преместени и дооформени от човешка ръка с характерни сакрални символи и знаци.

Входът на светилището е от югозапад. По скална пътека се стига до каменно „брачно ложе”. Два жертвени камъка ограждат ложето. В тях има издълбани дълбоки вани, свързани с улеи за преливане на ритуалните течности: вино, мляко, зехтин, дъждовна вода.

Следва каменен трон, от който тръгват изсечени дълбоки улеи и кръстосващи се линии, събиращи се в голяма четириъгълна „шарапана”. Източната част на кръга се заема от три „менхири” (големи заоблени камъни).

На върха на най-високия от тях е изсечена „божествена стъпка” . Същата „божествена стъпка” има и в срещуположната южна точка, в подножието на скална тераса.

Божествените стъпки маркират най-вътрешното свещено пространство, определено само за посветените да участват в мистериите.

Могат да се видят астрономически часовник, направен от 16 плоски кръгли камъни и огромен долмен, представящ „свещената пещера”, където Богинята-майка ражда сина си Бога-слънце, и „лабиринта” – пътя на изпитанието.

източник: dnes.dir.bg


Още за: светилище   част   нос   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар