Тази година вълната от летни инфекции започна по-рано

21 юли 2012 17:00   3994 прочита


Изказване на д-р Ангел Кунчев от отдел „Надзор на заразните болести” към Министерство на здравеопазването

Тази година вълната от летни инфекции започна по-рано. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” д-р Ангел Кунчев от отдел „Надзор на заразните болести” към Министерство на здравеопазването.

По думите му – вероятно това е пряко свързано с климатичните условия и достигането на екстрени температури в по-ранен етап, още началото на месец юли. Обикновено това се случваше края на месец юли, даже по-често началото на август, но сега нещата се случиха по-рано и по-бързо. Другото е, че имаше, поне за миналите две седмици, паралелна едновременна циркулация на два различни типа ентеровируси. Те по принцип са една голяма група от над 72 – 73 щама, към които все още се откриват и прибавят нови и са доста разнообразни, но като клиника си приличат, защото в по-голямата си част засягат храносмилателния тракт”, обясни той.

Летните инфекции протичат с типични симптоми като температурно състояние, с доста висока температура, трудно поддаваща се на сваляне, с гадене и повръщане, при част от тях с различно представена диария, характерно е главоболието и силната отпадналост, като отделните щамове имат и собствени характеристики. По данни на Центъра за заразни и паразитни болести, инфекциите тази година са две групи – ентеро 34 и коксаки вируси, но и двата протичат сравнително леко.

„Въпреки, че заболеваемостта достигна високи стойности, тя не е епидемична, случаите не бяха свързани един с друг, не бяха предали един на друг заболяването, а бяха като спорадични случаи. Имаше известно съсредоточаване в някои райони и то не толкова по Черноморието, колкото в Южната и Югоизточната част на страната. Най-много приети случаи имахме в Пловдив, Стара Загора, Ямболско, Благоевград, Бургас, така че пряка връзка между морето и тези заболявания няма. Връзката е, че където се съсредоточават много хора, става по-лесно предаването на такива заболявания, тъй като те се отделят в много големи количества от носителите и от болните, основно с изпражненията и при по-ниска хигиена е възможно да се случат и малки епидемични взривове в отделно заведение, ресторант, почивен дом, детски лагер и така нататък”, обясни д-р Кунчев.

източник: Агенция "Фокус"

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар