Съпругата на сръбския масов убиец, който разстреля 13 души, разказа за жестоката трагедия

11 април 2013 16:30   4641 прочита
Полицията все още не е сигурна за мотива на 60-годишния военен ветеран. Сн.: EPA/БГНЕС
Полицията все още не е сигурна за мотива на 60-годишния военен ветеран. Сн.: EPA/БГНЕС


Полицията все още не е сигурна за мотива на 60-годишния военен ветеран. Сн.: EPA/БГНЕС

Яворка Богданович, която бе ранена, но оцеля, е казала пред полицията, че мъжът й я е прострелял отново, след като е разбрал, че е жива след първата му атака.

На 9 април 60-годишният ветеран от войната с Хърватия Любиша Богданович уби сина си и своите съседи в село на 60 км от Белград, след което направи неуспешен опит да се самоубие. Той все още е в критично състояние, но жив.

„Бях в кухнята, където обикновено спя, когато той влезе с пистолет и каза, че за нас повече няма живот. След това стреля”, разказала Яворка, чиито думи са цитирани от вестник „Вечерне новости”, предаде "Фокус".

Жената била улучена в главата, чула още един изстрел преди да изгуби съзнание. Когато се е свестила, успяла да допълзи до банята.

„Тогава чух вратата. Той отново влезе в къщата и започна да ми говори. Изненада се, че съм жива. След това отново ме простреля”, спомнила си още съпругата.

В първите си показания пред полицията обаче Яворка казала, че не разбира постъпката му. "Той имаше труден характер, но не очаквах от него такова нещо", заявила тя.

Полицията все още не сигурна какъв е бил мотивът на убиеца.

След кървавата трагедия много от съседите изразиха изненадата си, че Любиша Богданович е способен на подобно насилие. Но неговият шурей твърди, че той е пребивал съпругата си.

"Той брутално я пребиваше когато децата бяха малки. Знам, че е бил изнервен и с много лош характер. Сестра ми никога не го е признавала, но разбрах, че дори я е пребивал с верига”, казва Живомир Старчевич, брат на Яворка.

Вчера в Сърбия беше ден на национален траур, а властите обещаха да въведат по-строг контрол върху огнестрелните оръжия и да изяснят какво е подтикнало скромен 60-годишен мъж да убие 13 души, което е най-кървавото клане в страната от 20 години насам, предаде БГНЕС.

В момента не се изисква никакъв лекарски и дори психологичен преглед, за да се получи разрешително за носене на оръжие. В Сърбия на 100 граждани се падат 37,8 оръжия, което прави 3 милиона оръжия, притежавани от цивилни. Това нарежда страната на пето място в света в класация за притежаване на леки оръжия, направена през 2007 г. от Института за върхови международни проучвания и развитие в Женева.

В страната запазените след войните от 90-те оръжия продължават да убиват. Инциденти и нападения има почти всяка седмица: бивши войници убиват свои близки или деца намират оръжие вкъщи, а опитите им да си поиграят с него завършват фатално.

"Обществото трябва да вземе мерки за предотвратяване на тези престъпления", заяви премиерът Ивица Дачич.

Новият закон, който трябва да бъде внесен в парламента "много скоро", предвижда периодичен лекарски преглед на всеки 3 или 5 години за лицата, които имат разрешително за носене на оръжие, уточни директорът на полицията Милорад Вельович.

Масовият убиец е участвал в сръбските сили по време на сръбско-хърватския конфликт (1991-1995 г.). Според полицията и негови съседи негови чичо и братовчед са лежали в миналото в психиатрични болници.

"Ако установим, че той е бил предразположен към психични заболявания или самоубийство, това при определени обстоятелства може да представлява доминиращ фактор човекът на загуби контрол върху поведението си", заяви пред националната телевизия министърката на здравеопазването Славица Джукич-Деянович, която по професия е психиатър.

Тя смята, че е много важно "да се проучи неговата генетика и генетични предразположения", и отхвърли хипотезата за посттравматичен синдром, свързан с военното минало на Богданович. Такъв синдром се проявява няколко дни или няколко седмици след травматизма, добави Деянович.

"Инцидентите като този в Сърбия ще продължат да се случват, докато обществото и властите не осъзнаят мащабите на проблема. Те се присмиват на организацията ни, докато подобен случай не ги накара да се събудят", коментира обаче Керим Тохолж, президент на Асоциация за посттравматични стресови заболявания в Босна, цитиран от БНТ.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар