Според Янка Такева насилието върху учителите е масирано

На сериозни заплахи за здравето по време на работа са изложени българските учители, съобщиха от Синдиката на българските учители (СБУ), по повод данните от тяхно изследване за труда на преподавателите.
Според Янка Такева насилието върху учителите е масирано – 54% от тях са били подлагани на атаки от страна на ученици или родители. Други 12% пък са били стресирани от прекия си работодател-директорите.
Както е известно, в България директорите на училища се назначават доживот, уволнявани са само при доказани сериозни нарушения или престъпления. Докато учителите нямат никаква защита, освен тази на синдикатите.
Около 27% от учителите са засегнати от сърдечни болести, заяви Такева. Силният стрес в работната среда е увеличил броя на заболелите от диабет учители, като процентът е 35%.
Силният шум на работното място, носи най-голям риск за здравето на учителите в училищата или детските градина. Това посочват 38% от анкетирани преподаватели.
Зрителното натоварване е поставено на второ място като риск от увреждане на здравето от 9.5% от запитаните, за 9% подобен риск носят различни химикали и прах. Здравословни проблеми по време на проучването са имали 117 от учителите, като 177 са били с два или повече такива.
67% твърдят, че здравословният им проблем е в резултат на работата им. Най-често срещаните здравословни проблеми са увреждания на кости или мускули - 200 от учителите са декларирали тези здравни проблеми. С дихателни или други белодробни затруднения са били 122, с увреждания на слуха - 53, с кожни проблеми - 23.
Данните от проучването показват, че 149 от преподавателите през последната година са били в стрес, депресивно състояние или са изпитвали безпокойство. От главоболия са страдали 183.
Всеки втори учител смята, че причината за стреса и главоболието е естеството на работата им. От всички запитани 47.5% отговарят, че върху тях се оказва натиск за спазване на срокове в преподавателската им дейност.
Изследването "Проучване здравето, работоспособността и безопасността при работа на учителите - оценка, анализ и перспективи" беше представено от проф. Невена Цачева, специалист по трудова медицина в Медицинския университет - София пред участниците в синдикалния съвет на СБУ. То е финансирано от КНСБ и проведено сред 1030 учители в столицата и в страната.
източник: blitz.bg
Не само ниско заплащане, а като бонус - ирония от всички останали страни, няма никого на страната на учителите, сами са в неравна и безсмислена игра
Жалко е, че министерствата на образованието от години насам с реформите си също са срещу учителите, а синдикатите? Интересно е чии интереси обслужва тази офанзива
Благодаря
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.