София празнува 136 години от Освобождението си



В храма ”Света Неделя ” в присъствието на самия генерал Гурко тук се е състояла първата заупокойна служба в памет на загиналите. Сн.: БГНЕС
Днес се навършват 136 години от навлизането на руските войски под предводителството на генерал Йосиф Владимирович Гурко в София.
Традиционно Столичната община отбелязва деня на Освобождението на града, предвиждат се поредица от прояви.
В тържественото честване на 136-ата годишнина от Освобождението на София се включиха гвардейци-венценосци от Националната гвардейска част и Софийско дружество "Традиция", предава БГНЕС.
Приветствие произнесе председателят на фондация "Героите на България" Любомир Коларов, а с тематично слово за историческата дата се включи проф. Илия Тодев, директор на Института за исторически изследвания при БАН.
В 10 часа бе отслужен благодарствен молебен в църквата "Света Неделя". Изборът на храма е историческа даденост - в присъствието на самия генерал Гурко тук се е състояла първата заупокойна служба в памет на загиналите, още при влизането в града.
След това, в 10:30 ч. тръгна литийно шествие от храм "Света Неделя" до паметниците на ген. Гурко, Цар Освободител и на Българския опълченец и празнично биене на камбаните на централните софийски храмове.
В 11:30 ч. се проведе празнична програма пред Паметника на Българския опълченец с участието на актрисата Василка Сугарева, вокална формация "Юлангело" в съпровод на медно-духови инструменти и ученици от 135 СОУ "Ян Амос Коменски" с есе, посветено на историческото събитие.
Годината е 1877, а месецът - декември. След като руските войски са освободили Плевен, поемат към София. Годината е 1878, а месецът - януари. Жителите на София вече чуват задаващата се войска. Турският военноначалник Осман Нури паша предупреждава консулите на Франция, Италия и Австрия да напуснат София. Леандър Леге, Виторио Позитано и Йозеф Валдхарт обаче отказват и остават в града, с което го спасяват от опожаряване.
След множество битки и въпреки численото си превъзходство, в нощта на 3 срещу 4 януари голяма част от турските войски напускат София. Един от разположените около града руски полкове забелязва това и незабавно ги атакува. Конакът е превзет, а турското знаме - свалено. До края на деня в града влизат и останалите руски войски предвождани от ген. Гурко.
Посрещнати са тържествено от местното население, а пред разрушения храм „Св. София" е отслужен благодарствен молебен. На едно дърво в близост до храма е закачена камбана, която бие в продължение на дни, за да оповестява освобождението на града.
От този ден нататък, всяка година на 4 януари камбанен звън озвучава София, за да припомня на поколенията тази част от българската история.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.