Социолози се опълчиха на Миков за закриването на НЦИОМ

Представители на социологическата общност изразиха недоумение от намерението да бъде закрит НЦИОМ – като единствен държавен институт за регулярни, професионални изследвания на общественото мнение и политически рейтинги.
Неотдавна председателят на парламента Михаил Миков обяви, че има намерение да закрие държавната социологическа агенция, като един от мотивите му беше, че има достатъчно частни, които да изследват мнението на хората.
След това той уволни шефката на НЦИОМ - Лидия Йорданова, като обяви, че са установени злоупотреби с пари и подаде сигнал в прокуратурата.
Тя обяви, че ще си търси правата в съда.
В декларация на социолози се казва:
"Това намерение за закриване бе изразено от г-н Миков. Няма информация дилемата НЦИОМ да бъде закрит или не, да е обсъждана в Народното събрание. Не можем да приемем, че въпрос от такава институционална и публична важност може да бъде еднолично решение".
Социолозите изтъкват, че техните изследвания са необходим коректив за всяко демократично управление, важен източник на информация и предпоставка за вземане на ефективни управленски решения.
Затова, според тях, буди недоумение фактът, че председателят на НС по същество декларира, че този парламент и правителство нямат нужда от такъв демократичен инструмент.
"НС ще се откаже от институция, която бързо и коректно може да показва картината на общественото мнение по един или друг проблем, за разлика от частните социологически агенции, които едва ли веднага ще могат да откликнат на заявките на парламента, тъй като работят с различни поръчители и по-различни поръчки", се казва още в декларацията.
Те подчертават, че данните и анализите от изследванията на НЦИОМ подлежат на обществен контрол, което не може да се изисква от частните агенции.
От бранша изтъкват още, че в НЦИОМ има изключително ценен методически архив, както и база данни от стотиците проведени изследвания, които не бива да бъдат погубени.
"От не по-малка важност е въпросът и за източника на финансиране на регулярните рейтингови изследвания. Тук нещата са ясни, има държавен механизъм за контрол. Относно частните агенции това не е така", пишат още социолозите.
Те декларират, че в досегашната си работа НЦИОМ се е придържал към основните професионални стандарти, защото политическата опозиция ревностно следи данните им и реагира остро.
От колегията адмирират идеята на управляващите към Народното събрание да заработи изследователска група за оценка ефективността на законодателството, но не смятат, че това е основание да се закрива НЦИОМ. Според тях доброто решение е на НЦИОМ да му се даде и тази нова функция.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.