Социолог: Гласоподавателите остават на същите позиции



За поста на Сергей Станишев ще се борят Драгомир Стойнев, Мая Манолова, Корнелия Нинова и вероятно Янаки Стоилов. Сн.: БГНЕС
Тенденцията за отлив от БСП ще се запази, тъй като въпреки доминиращите нагласи, че Станишев трябва да бъде сменен, между симпатизантите на БСП това не е така.
Такава прогноза направи пред БНР социологът Юлий Павлов според данните от изследване на Центъра за анализи и маркетинг.
"Само 1/3 от симпатизантите на БСП смятат, че Станишев трябваше да подаде оставка. Така че нагласите на обществото и нагласите на симпатизантите на БСП са различни неща и много големи промени по време на кампанията няма да настъпят - разликата между първите две партии не намалява, а се увеличава", уточни Павлов по повод битката между левицата и ГЕРБ.
Само преди няколко дни изследване на "Галъп" показа, че на предсрочните избори на 5 октомври за партията на Бойко Борисов биха гласували 22,3%, а за БСП - 17,2 на сто. Тогава анализаторите прогнозираха, че е възможно разликата от 5 процентни пункта да нарасне дори до 10 (от гласувалите). На евроизборите преднината на ГЕРБ беше повече от 11%.
Павлов съобщи още, че 3 месеца преди вота нагласите са доста трайни и се очаква на тях да гласуват около 3,5 млн. души, тоест около 60% от реално живеещите в България избиратели. Именно този по-висок процент на гласуващите ще увеличи и разликата между първите две партии, коментира той.
Той добави, че по-малко биха били гласуващите, ако изборите бяха проведени през юли, каквато идея имаха БСП и "Атака".
"Можеше да е по-различно, ако политиците бяха направили глупостта да организират избори през лятото. Октомври е съвсем нормален сезон за избори", допълни Павлов.
Той посочи, че над ¾ от хората, които ще гласуват, вече са си решили и твърдо са избрали за кого, останалите също имат фаворит, но в някои случаи се колебаят.
Участниците в изследването са били питани и затова доколко са повярвали, че сегашната криза в страната е реална. Едва 2% са тези, които смятат, че кризата е засегнала цялата банкова система, но процентът е твърде нисък, което показва, че нещата са локализирани около една банка.
Данните показват още, че през последните 3-4 месеца песимизмът още се е повишил, а броят на оптимистите намалява.
"Песимизмът е свързан с усещането за политическа криза, че цялата политическа класа, като че ли не може да изведе страната от тази морална криза, в която се намираме. Оттам и оценката за икономическата ситуация, която е доста ниска, вътрешната оценка на хората е лоша", каза още Юлий Павлов.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.