Скучаещи хлапета, ученици пред класно, психопати побъркват операторите на спешния телефон 112

16 декември 2012 20:45   3728 прочита


Бизнес конкуренти, скучаещи хлапета, ученици пред класно, психопати, пияндури, самотници “правят на луди” операторите на спешния телефон 112, и респективно – “Бърза помощ”, полицаи, пожарникари... Репортер на БЛИЦ тръгна по следите на фалшивите обаждания, заради които понякога умират невинни хора.

„Хижарят на хижа “Есперанто” е пребит”! Нуждае се от спешна помощ!“. Позвъняването е в 6 сутринта и тъй като става дума за побой, освен полицията е изпратен и екип на „Бърза помощ“. Оказва се обаче, че такъв случай няма. Той просто е измислен от „шегаджии“, решили да си поиграят със спешния номер 112. Това е само едно от фалшивите обаждания, които получават ежедневно операторите. Но заради него повече от 3 часа се разиграват коли и екипи на „Бърза помощ“ и МВР, а през това време те могат да бъдат повикани за реални спешни животозастрашаващи събития и да не могат да се отзоват.

Всяко излизане на специализираните коли струва на държавата (и съответно на нас, данъкоплатците) пари. Ако по подобен „сигнал“ тръгнат и трите коли – на пожарна, полиция и “Бърза помощ”, сумата, която ще плати бюджетът, е около 2000 лева.

Сред обажданията има и трагикомични, разкриват пред БЛИЦ от 112, като например това: „След малко отивам да пребия Иван, пак ми е наводнил кухнята. Да не кажете после, че не съм ви предупредил!“. Хиляди подобни позвънявания получават операторите, работещи в дирекция „Национална система 112“ към МВР. И за всяко едно от тях те трябва да са подготвени как да реагират. Сигналите се приемат от 320 оператори, които работят в 6 спешни центъра в страната. Тъй като обаждането е за сметка на държавата, много хора звънят, за да се допитват и за различни телефони.

Над 5 000 000 повиквания са получени и обработени на спешния телефон 112 от началото на годината. Има дни, в които обажданията са над 10 000 дневно. Повече от 60 на сто от телефонните позвънявания са фалшиви или пък нямат нищо общо със спешен случай, показват данните на дирекцията от последната година. На този номер звънят и хора, които имат претенции да им бъдат пуснати водата или токът в жилищата. Често се случва да си поръчват и такси на спешния телефон, както и да търсят медицински съвети. Сред исканите „справки“ от закъсали граждани са как да си включат и активират сим-картите, как да стигнат до конкретно място и т.н. Обаждат се и хора, които имат проблеми с домашния си любимец, с искане на прогноза за времето за конкретен ден, по различни кулинарни въпроси. Оказва се, че някои от „шегаджиите“ искат да си поговорят мръсотии с операторките в централата. Други пък просто мълчат при позвъняванията. Най-често обаче телефона набират деца, докопали се до апарата на близки или роднини. Диспечерите от другата страна обаче имат само 20 секунди, за да отсеят кой от получените сигнали е реален и кой не и да реагират веднага. 5 на сто от фалшивите обаждания на телефон 112 са дело на хлапета, сочи статистиката. Въпреки това и малчуганите не си поплюват, успеят ли да се свържат с някой от операторите. Наскоро момченце се обадило, за да поиска съвет как да си реши задачите, които му дали за домашно по математика. Обяснило с разтреперан глас, че родителите му много ще се ядосат, ако не е приключил с тях, докато се приберат вкъщи. Най-често операторите разпознават децата, които се опитват да си поиграят с тях.

Понякога обаче не успяват

Трима непълнолетни наскоро се опитали да се пошегуват с полицията в Монтана и един от тях съобщил, че е пребит и поискал помощ. Разследване на униформените показало, че организаторите на майтапа били 14-, 15- и 17-годишни от село Громшин. Други трима младежи от монтанското село Габровница пък подали три фалшиви сигнала на тел. 112. Първото било от мобилен телефон за станал пътен инцидент на разклона за с. Вирове. Кола блъснала жена, а автомобилът и водачът били избягали. Десет минути по-късно от друг мобилен телефон бил получен сигнал за катастрофа – пред кметството на с. Габровница, при която имало пострадал. За местопроизшествието отново заминали медицински екип и пътни полицаи, които установили, че сигналът е фалшив. Няколко часа по-късно от първия мобилен телефон отново на 112 получили обаждане, че къща в с. Габровница гори. Имало и пострадали. Този път пристигнала и пожарна кола на „местопроизшествието“, за да се убедят, че подобна случка никога не се е случвала. Полицейски служители в Огоста разкрили двамата злосторници – младежи на 17 и 18 години.

Момче на 17 от село Птичар, Момчилградско, пък е рекордьор по обаждания на тел. 112

То е звънило 884 пъти на спешния номер от началото на годината. Понякога обажданията му са над 10 на ден! Друг младеж пък в продължение на един час няколко пъти звънял и докладвал в Шесто РПУ на МВР в Пловдив, че 700 въоръжени мъже пътуват от София за Пловдив, за да нападнат кв. „Столипиново“. По-голямо като че ли е въображението на по-малките. 12-годишно момиче от село Буковлък вдигна в началото на декември на крак полицаите от Първо районно управление в Плевен. Тийнейджърката съобщила за поставено взривно устройство в частен дом в селото. Малолетната се обадила на телефон 112 и дори се представила за Николина Георгиева. Тя информирала, че в село Буковлък на улица „Аврора“ 15 е поставен куфар с намиращо се в него взривно устройство. След сигнала районът е отцепен от полицията, но при щателно претърсване от служители на МВР съмнителни вещи и предмети не са открити. Установено е, че в периода от 20 септември до 10 декември момичето е подало общо 27 фалшиви обаждания от същата сим-карта на телефон 112.

Само от началото на месец ноември фалшивите сигнали за поставени бомби из училищата само в столицата са над 10. Част от учениците ги мързи да учат или искат да избегнат “тегаво” класно и им изглежда, че най-лесният начин за това е да се обадят на телефон 112. Установено е, че всички позвънявания са направени от непълнолетни – 14-15-годишни, като сред тях има и момичета. Изхитрили се и плащали на този, който звънне. „Боже, колко сме глупави!“ – така обикновено реагирали учениците, когато полицаите стигнели до извършителите. Те изобщо не се замисляли, че техниката оставя винаги следи. Така родителите на пет от задържаните общо 15 деца ще бъдат глобени за подаване на фалшиви сигнали със суми между 10 000 и 20 000 лева. Сред разиграващите различни служби чрез фалшиви телефони са и възрастни хора. Полицаи още си спомнят за пловдивската пенсионерка Блага Иванова, на 74 г., която месеци наред побърквала на тел. 112 полиция и “Бърза помощ” и ги заливала с фалшиви обаждания.

Бабата се забавлявала да изпробва готовността за реагиране на екипите. В някои от случаите лично тя дори засичала за колко време те ще успеят да реагират. „Ало, елате бързо, стрелят с пушка, може да има и убити“, със задъхан глас съобщила веднъж тя на оператора. Полицаи пристигнали с патрулка и установили, че става дума за фалшива тревога. Дни по-късно скучаещата старица отново избрала спешния телефон. Съобщила, че цигани чупят стъкла в подлеза на улица „Петър Шилев“. Автопатрул минал оттам и униформените се убедили, че няма такова нещо. Полицаите отишли при Блага, за да разговарят с нея и на въпроса защо е позвънила, тя отговорила, че полицаите са длъжни денонощно да охраняват подлеза, за да не преминават оттам лица от ромски произход. Рекорд от 178 фалшиви позвънявания за ден е поставил кърджалиец на спешния телефон. Перничанин пък подал сигнал за инсулт, а на отзовалия се екип обяснил, че просто изпробва бързината им. 61-годишният Серги Асенов с усмивка отпратил екипа на “Спешна помощ”, след като установил доволен, че пристигнали точно за 6 минути след обаждането му. Мнимият болен обяснил още, че е удовлетворен от бързината на линейката и дори предложил да плати разходите по разкарването й.

Междувременно полицията хвана пенсионер-телефонен терорист. 62-годишният мъж бил арестуван в Кюстендил, след като отправял заплахи чрез телефон 112. Буйният дядка започнал да крещи, че ще направи сериозна беля. Служителят, наслушал се на какво ли не, веднага подал сигнал в полицията.

За поредна невярна „информация“ на тел. 112 е задържан и 37-годишен мъж в РПУ-Джебел. Той съобщил за незаконно пребиваващи чужденци в село Великденче.

Понякога се случва и телефонните позвънявания да са с политически оттенък. На 28 ноември 60-годишен мъж от ловешкото село Слатина подал сигнал, че се готви атентат срещу министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. След като бил разкрит, човекът признал, че решил да съобщи за подготвеното терористично нападение, за да привлече внимание.

Най-новата мода пък явно е бизнес конкуренти да пускат сигнали за бомба в столичните МОЛ-ове и така да ги затварят за 24 часа.Глобата за фалшив сигнал варира от 2000 до 5000 лева, но тя се увеличава, ако са ангажирани линейка, пожарна или екип на полицията. Тогава санкцията може да достигне до 20 000 лева. „Шегата“ на някой, който скучае и звъни на телефон 112 обаче, може да коства живота на друг човек, реално попаднал в беда. Пострадалият може дори да е близък, познат или роднина на майтапчията.

ОТ 1700 ОБАЖДАНИЯ САМО ЕДНО Е ИСТИНСКО

Само за първите няколко дни на новия спешен безплатен телефон за изчезнали деца са регистрирани над 1700 обаждания. От център „Надя“, които поддържат този телефон, информират, че само едно от тези позвънявания е било истинско. Останалите са безвкусни шеги, които запълват времето на операторите – млади психолози, обучени да реагират веднага при позвъняване на телефон 116 000. „На мен ми се е случвало дете да ми се обади и да ми каже, че му е изчезнало детето и да се прави, че плаче. Това са ужасни ситуации от човешка гледна точка и не трябва да се предизвиква съдбата по този начин. Това са сериозни неща и не бива сферата на хумора да се намесва там“, твърди Йоанна Недялкова, един от операторите на спешния телефон.

източник и автор: blitz.bg, Живка АНГЕЛОВА

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар