Синдиците ровят кухите фирми на Цветан Василев

19 март 2015 10:16   3315 прочита
Бъдещите синдици в КТБ ще могат да предявяват искове и срещу трети лица за връщане на получено от банката имущество.
Бъдещите синдици в КТБ ще могат да предявяват искове и срещу трети лица за връщане на получено от банката имущество.


Бъдещите синдици в КТБ ще могат да предявяват искове и срещу трети лица за връщане на получено от банката имущество.

орисов: Спира разграбването на трезора, държавата ще си върне парите

Синдиците, които трябва да влязат в КТБ, ще проверяват и кухите фирми, свързани с Цветан Василев, които са били щедро кредитирани от трезора без насреща да са давани реални обезпечения. Това стана възможно, след като вчера 88 депутати от всички парламентарни групи без АБВ и „Атака” подкрепиха окончателните поправки в Закона за банковата несъстоятелност, с които се дава възможност в КТБ да влязат двама временни синдици преди стартиране на процедура по несъстоятелност. Нито един законотворец не застана против промените.

С тях се цели опазване на имуществото на трезора, за което вече стана ясно, че се е стопило с над 800 млн. лв., като назначените от БНБ квестори ще бъдат заменени със синдици. Депутатите от АБВ обаче въобще не взеха участие в разглеждането и гласуването на поправките, а представителите на „Атака” се въздържаха. Само един избраник на БСП - Димитър Димитров, не подкрепи промените и даде вот като хората на Волен Сидеров.

„Гласуването на парламента спира разграбването на КТБ и гарантира, че държавата ще си върне парите”, написа след приемането на поправките премиерът Бойко Борисов във Фейсбук. Той благодари на парламентарните групи, които подкрепиха промените, за „държавническото и отговорно решение”. Премиерът изтъкна, че синдикът ще може да внася отменителни искове, с които да разваля сключени преди отнемането на лиценза сделки по прихващания от датата на поставяне на банката под специален надзор.

Както „Монитор” писа, новите законодателни текстове позволяват още на бъдещите синдици да опазват, попълват, управляват и издирват имуществото на банката, да отправят искане за разваляне на сделки, да наемат компания с международен опит в разследването на банкови фалити.

Работата им ще се следи под лупа

като всяка седмица ще се публикуват отчети за дейността им, а при съмнения за недобросъвестни действия финансовият министър ще може да поиска отстраняването им.

Предвид предварително постигнатото съгласие по текстовете, дебатите в пленарната зала като цяло преминаха в дух на консенсус. Искри прехвърчаха само между ПФ и „Атака”, но след призива на председателстващия заседанието Димитър Главчев от ГЕРБ „да не се връщат към краставицата”, разискванията пак преминаха по същество.

По-сериозни спорове предизвикаха други текстове в законопроекта, свързани със състава на Фонда за гарантиране на влоговете, който ще предложи временните синдици. РБ и БСП поискаха и НС да има квота в него, но се скараха дали тя да е за един или двама членове. И започнаха да се замерят с обвинения за мераци за длъжността. „Значи искате единия от членовете”, заподозря Петър Славов социалистите. „Не знаех, че властовите апетити на РБ са толкова големи”, не му остана длъжна червената Мая Манолова. Йордан Цонев от ДПС обаче им обясни, че НС „няма място да кадрува” във фонда, тъй като той е гаранционен, а не регулаторен орган, а и се попълва основно от самите банки.

С приетите вчера законодателни промени

топката вече е във Фонда

за гарантиране на влоговете, който ще трябва да предложи двамата временни синдици, а съдът да ги назначи. Според приетите текстове магистратите ще трябва да разгледат номинациите незабавно – най-късно ден след направените предложения.

Смъкват границата за отнемане на престъпно имане

По време на дебатите около поправките за КТБ председателят на правната комисия Данаил Кирилов съобщи, че до две седмици НС ще подхване и промени в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество, които индиректно ще имат отношение и към казуса с трезора. Пред „Монитор” той разясни, че става въпрос за промени, с които шефът на ресорната държавна комисия в момента запознава депутатите. Едно от предложенията в тях е за смъкване на границата за дефиниране на незаконно придобито имущество, което подлежи на отнемане. В момента тя е 250 000 лв., а сред идеите е тя да се намали на 120 000 лв./ Монитор

 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар