Симеон Дянков въвежда нов модел за определяне възнагражденията на държавните служители

19 февруари 2010 00:18   5 коментара   31108 прочита
Симеон Дянков
Симеон Дянков


Симеон Дянков

Заплатите ще се формират от постоянна част и бонуси

Правителството подготвя нов модел на заплащане за служителите в държавната администрация, който да стимулира добрите резултати, съобщиха от пресцентъра на Министерството на финансите.

Целта е да се привличат и задържат висококвалифицирани и образовани кадри, които ще получават повисоки възнаграждения за своя труд. Новият модел на заплащане е пряко обвързан с оптимизирането на администрацията през тази година. Новата система на заплащане ще стартира от 1 януари 2011 г.

Заплатата на чиновниците ще се състои от постоянна и променлива част (бонуси) в съотношение 75%/25%. Въвежда се ред и прозрачност в системите за бонуси на служителите. Определянето на постоянната заплата ще се извършва на база оценка на длъжностите, при която ще се отчитат функциите и отговорностите, необходимите специални знания и умения, включително тези, съответстващи на образователната степен и специалност.

Допълнителните възнаграждения ще се дават само за постигнати резултати. Бонусите ще се планират в бюджетите на институциите, като се слага край на порочната практика допълнително възнаграждение да се дава за събирани приходи от глоби, такси и др.

Разпределянето на премии от събрани такси за услуги е неправилен стимул, тъй като от това се облагодетелстват определени служители за сметка на бизнеса, счита финансовият министър.

Причините за въвеждането на новия модел са значителните различия в политиката на отделните администрации по отношение на основните месечни заплати и допълнителните възнаграждения. В момента липсва единен подход за определяне на допълнителното материално стимулиране, което се разпределя по непрозрачен и субективен начин. Бонусите не са обвързани с постигнатите резултати и индивидуалния принос на служителите, констатират в МФ.

Обсъжда се възможността за увеличаване на средствата за постоянната част на заплатите с поне 10% за всяка администрация. Предвижда се и увеличаване на максималните и минималните размери на заплатите по длъжностни нива.

5 коментара
19 Февруари 2010 10:28 | гражданин
Оценка:
-3
 (
17
 гласа)

Браво Симеоне царя на финансите


19 Февруари 2010 11:42 | Катерина
Оценка:
-9
 (
25
 гласа)

Този, нали много се справи със задълженията си във Световната банка, сега ще оправи и финасите на страната. По-слаб финансов министър не е имало.


19 Февруари 2010 12:59 | .....
Оценка:
9
 (
21
 гласа)

Айде замълчете,гореподписаните продажници! Или и вие като А. Първанова ще плюете и унижавате българите!? Човекът прави нещо със ум и опит, ноооо не- все ще се намери "Катерина" , "berlin66" , да дърпат надолу!!!ПФУ!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар