Сигнал за нарушения в ЕРП-тата още през 2010 г.



Ангел Семерджиев подал до Борис Велчев документ, уличаващ и трите дружества в надути цени. Сн.: БГНЕС
Документ от юли 2010 г., подписан от бившия председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев е изпратен до главния прокурор. Това е резюмето на първия регулаторен одит, който комисията е направила в ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН (по-късно Енерго Про) за периода 2005-2009 г., твърди bTV.
С това резюме през лятото на 2010 г. Ангел Семерджиев сигнализира тогавашния главен прокурор Борис Велчев за разкрити от ДКЕВР нарушения и в трите компании. В този сигнал за първи път се разкрива с факти и документи как енергодружествата, без знанието и санкцията на държавата, са прехвърлили почти всички свои дейности на свързани фирми и така са надули разходите си.
През февруари 2013 г. тази констатация потвърди Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
Сключването на такова договори, без да е налице реална конкуренция не ни дава гаранция дали е постигната най-добрата цена и най-добрите условия, категорични са инспекторите.
„Във въпросните договори се съдържат клаузи, с които са създадени почти всички необходими условия за непазарно, непрозрачно и необосновано увеличаване на разходите на одитираните дружества. Трите компании са длъжни да изпълняват лиценза си при минимални разходи с тенденция за тяхното намаляване”, се казва в доклада на ДКЕВР до прокуратурата.
В този документ се описва подробно как енергодружествата заобикалят Закона за обществените поръчки и чрез външни услуги точат печалби към фирмите майки. Цитират се и суми - десетки милиони. Разкрива се дори схема как ЧЕЗ е работила като банка. Отпускала на свързани фирми кредити с лихви по-ниски от пазарните.
„Общо за трите дружества е констатирано, че заложените условия по лицензиите не са изпълнени, както и не е съблюдавано становището на ДКЕВР, че стойността на изнесените услуги не следва да надвишава разходите за тяхното извършване преди изнасянето им”, пише още в сигнала си регулаторът.
Борис Велчев предава сигнала на ДКЕВР на Върховната касационна прокуратура, а тя го възлага на прокурор от Софийската градска прокуратура. Обвинител Снежана Копчева, която сега е в болнични, започва проверка, но отказва да образува досъдебно производство. Събрани са 12 класьора с най-различни материали по сигнала, но според Копчева няма данни за престъпление, съобщи bTV.
„Прокураторът, когато отказва да образува досъдебно производство, изхожда от данните за извършено престъпление. Когато са установени други нарушения по реда на Закона за съдебната власт, прокурорът по принцип може да направи предложение до съответния орган за вземане на мерки за отстраняване на тези нарушения”, обясни Румяна Арнаудова - говорител на СГП.
Новият главен прокурор Сотир Цацаров и колегите му са категорични, че има достатъчно данни за отнемане на лиценза поне на ЧЕЗ.
Проверката на АДФИ установи 9 непроведени процедури за обществени поръчки от ЧЕЗ за 507 269 лв.
Миналата седмица ВКП образува пет наказателни производства за нарушения в енергетиката.
Очаква се прокуратурата да обяви ще повдигне ли обвинение на Ангел Семерджиев. Въпреки че той е сигнализирал прокурорите още преди почти три години, сега около него има съмнения за произхода на неговите доходи и имущество през периода, в който оглавява ДКЕВР.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.