Шоуто свърши! Байерн седна на футболния трон в Европа

24 август 2020 00:06   3584 прочита
сн. Getty Gulliver images

Греда, пропуски, претенции за дузпа и контузия белязаха финала в Лисабон

Байерн (Мюнхен) взе шестата си европейска клубна титла след победа с 1:0 над дебютанта на финали в Шампионската лига ПСЖ. Единственото попадение в мача отбеляза Кинглис Коман, който се разписа с глава след час игра.

Двубоят на "Луш" в Лисабон се игра без публика заради мерките покрай пандемията от коронавирус и започна равностойно, като в минутите след 10-ата ПСЖ вдигна темпото и Мбапе на два пъти проби опасно. В 18-ата Неймар имаше страхотна възможност да открие резултата, но Нойер се намеси подобаващо. Само четири минути по-късно Робърт Левандовски удари гредата зад Кейлор Навас.

Минути по-късно Байерн извърши принудителна смяна и Жером Боатенг напусна играта, заменени от Никлас Шуле.

Около 30-ата минута двете атаки отново изригнаха и първо ПСЖ беше близо до гола след бомбен шут на Ерера, а минута по-късно Левандовски стреля опасно с глава от много трудна ситуация и само доброто пласиране на Навас спаси французите от гол.

Към края на полувремето темпото поспадна, а и защитите на двата отбора започнаха да действат по-решително, за да избегнат изненади в минутите преди почивката. Такива обаче можеше да има в последната минута, когато първо отбраната на баварците сгреши, а Мбапе можеше да открие резултата, но Нойер го спря. В следващата атака пък Байерн имаше претенции за дузпа след падане в наказателното поле.

В началото на втората част припламнаха първите искри на терена след фаул на Гнабри, след който играчи на двата тима едва не се сбиха.

Байерн понатисна съперника след това и успя да открие резултата в 60-ата минута след удар с глава на Кингсли Коман (1:0) при центриране на Кимик. В следващите две атаки баварците можеха да довършат съперника, но при първата топката бе изчистена миг преди да достигне до връхлитащия Левандовски, а при втората бранител на ПСЖ я изрита далеч от вратата след удар на Коман, който преодоля Навас.

Десет минути, след като поведе, Байерн можеше да получи гол след включване на Маркиньос в атака, но Нойер спаси с крак, а малко след това отново той предизвика напрежение с появата си в наказателното поле след корнер.

Байерн отвърна с преса и изтласка парижани от наказателното си поле, като я пренесе в центъра и така запази аванса си. В продължението Левандовски падна за дузпа, но не я получи, а при ответната атака ПСЖ се размина с равенството, но резервата Чупо Мотинг не се възползва от пас на Неймар във вратарското поле.

Така Байерн спечели турнира, записвайки победи в абсолютно всички 11 срещи от груповата фаза чак до финала, което не е правил нито един друг отбор досега./Блиц Спорт

Още за: байерн   шл   титла   Още от: България и свят