Сериозни усложнения дебнат излекуваните от Ебола

Сериозни усложнения връхлитат оцелелите от ебола месеци след изписването от болницата . Те получават нарушено зрение или слух, както и артрит.
Данните се съдържат в проучване, публикувано в сряда в специализираното медицинско издание The Lancet Infectious Diseases. Това е първото проучване с използване на резултатите от клинични изследвания на пациенти и с точно измерване на степента на последствията, сочат авторите, цитирани от АФП и БГНЕС.
Изследването е проведено с помощта на клинични данни от изследвания на оцелели от Ебола в Порт Локо в Сиера Леоне, една от най-силно засегнатите от епидемията западноафрикански страни, започнала през декември 2013 година.
Научните изследвания за последствията от болестта при оцелелите досега бяха твърде ограничени, изследванията се концентрираха почти изцяло върху борбата срещу вируса и разработването на ваксина.
СЗО съобщи още миналата година, че много от оцелелите получават усложнения, отбелязвани като „постебола” синдром.
Общо 277 оцелели (57% жени) са изследвани в периода 7 март - 24 април, средно четири месеца след тяхното възстановяване. 76% са получили артрит, 60% - проблеми със зрението, 18% са получили възпаление на очите (потенциално опасни за зрението) и 24% страдат от нарушения на слуха, като шум в ушите.
Авторите на проучването, сред които е Джон Матия, един от малкото офталмолози в Сиера Леоне, правят предположението, че дори вирусът Ебола бързо да изчезва от повечето телесни течности при лечението, възможно е да се запазят „вирусни светилища” в очите или тестисите.
СЗО бе обявила през април, че следи от вируса са открити в спермата на мъж, шест месеца след неговото възстановяване.
Изследователите предполагат, че съществува възможна връзка между количеството на вируса при пациентите и степента на усложнения, наблюдавани след възстановяването. С други думи, колкото вирусът е по-вирулентен (болестотворен - б.р.), по-тежки ще са усложненията и по-специално очите ще бъдат сериозно засегнати.
Според авторите, проучванията подчертават необходимостта от наблюдение на преживелите болестта и спешно да се включат грижи за очите в системите за здравеопазване в Западна Африка.
Учените признават обаче, че нямат база за сравнение с група незаразени пациенти. Те не са успели и да измерят точно нарушенията на слуха при липса на необходимото оборудване.
Вирусът на заболяването ебола причини смъртта на 11 300 души от почти 29 хиляди заболели след декември 2013 година, главно в Западна Африка. През юни Либерия обяви старта на петгодишно проучване сред хиляди доброволци, за да бъдат изучени дългосрочните ефекти на заболяването Ебола.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.