Седмокласниците вече не се притесняват от преразказа

97% от седмокласниците са се явили на изпита по БЕЛ, като 2/3 от тях са писали преразказ върху творбата на Светослав Минков. Днес държаха изпит по математика.
На националното външно оценяване по български език и литература (БЕЛ) в седми клас, което се състоя на 21 май, са се явили 58 303 седмокласници или около 97% от всички ученици в седми клас в страната.
Това съобщи министърът на образованието и науката Анелия Клисарова, след като в МОН беше изтеглен вариантът за днешното външно оценяване по математика в седми клас.
Хубаво е, че 72% от тези 58 303 седмокласници, явили се на изпита по БЕЛ, не са направили само задължителния модул от теста, а са писали и преразказ върху разказа "Снежният човек и врабчето" от Светослав Минков.
"Това е доста добра тенденция, че учениците не се затварят само в тези въпроси, които са тестовите, а вече четат, разбират какво четат, преразказват го и имат и собствено становище", коментира Клисарова.
Тя отбеляза, че тази тенденция от две-три години се запазва и това означава, че започваме да подготвяме учениците за отворените въпроси от теста по български език и литература.
"Сега седмокласниците не се притесняват от преразказа, от текста, а в началото - при въвеждането на националното външно оценяване, тези ученици са били много по-малко", добави министърът.
Изпитът по математика
В 10.00 часа започна националното външно оценяване по математика за седмокласниците. Изпитният вариант "2" беше изтеглен от журналист, определен чрез жребий.
Общо за изпита подготвените варианти бяха три.
Клисарова съобщи, че за изпита са регистрирани 60 108 седмокласници и им пожела успех.
Националното външно оценяване в седми клас по математика е от два модула. Първият е задължителен за всички. Той съдържа 20 задачи от два вида - със структуриран отговор, и със свободен отговор. Продължителността на изпита е 60 минути, а максималният брой точки, който могат да получат учениците, е 65.
Резултатът от националното външно оценяване по математика се записва като текуща оценка.
Вторият модул по математика, с който се кандидатства в гимназиите, се състои от четири задачи с отворен отговор, от които две задачи с кратък числов, символен или словесен отговор, и две задачи с описание и аргументация на решението.
Продължителността на този модул, който не е задължителен, е до 90 минути, а правилното решение на задачите носи 35 точки.
Втората матура за 12 клас
Днес е и вторият държавен изпит по предмет по избор за зрелостниците. Изтеглен бе "Вариант 1" от два възможни. По традиция най-много зрелостници са решили да се явят на изпит по география. Втората предпочетена матура е по биология, а на трето място е тази по английски език.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.