САЩ са убедени, че международните санкции вече оказват въздействие върху руската икономика

Американски компании са отказали участие в руски бизнес форум.
Международните санкции срещу Русия "са имали пряк и непряк ефект върху слабата икономика на Русия", заяви пред Конгреса на САЩ Даниел Глейзър, заместник-министър на финансите, цитиран от Франс прес и БТА. От началото на годината руският борсов пазар е отбелязал спад от 13 на сто, заяви той.
По думите на Глейзър, заради кризата в Украйна МВФ предрича икономическа активност в Русия, близка до равнищата при рецесия (повишение само от 0,2 на сто).
Освен това рублата е загубила 8% от стойността си от началото на годината, а руската централна банка е изразходвала 10 на сто от валутните си резерви, или 50 милиарда долара, в напразен опит да спре спада на курса.
Представителят на МФ на САЩ подчерта също, че е нараснала лихвата върху 10-годишните руски ценни книжа, което е направило обслужването на руския дълг по-скъпо.
От началото на кризата между 100 млрд. и 130 милиарда долара чужди капитали са напуснали Русия според оценките на МВФ и Световната банка.
Банка "Росия", станала обект на санкциите, е загубила близо един милиард долара от влоговете си и е трябвало да продаде облигации на стойност 500 милиарда долара, за да запази ликвидността си, добави той.
"Очевидно е, че нашата политика на санкции работи", заяви представителят на финансовото министерство.
Конфликтът около Украйна ще се отрази зле на Петербургския международен икономически форум в края на май, пише руският в. "Комерсант".
Шефове на големи западни компании, главно от САЩ, отказват участие в срещата - една от ключовите за годината, сочат според изданието данни на руския зам.-министър на икономиката Сергей Беляков.
Гостите от чужбина ще намалеят почти с 40 на сто спрямо 2013 г.
"Компаниите могат да вземат собствени решения, но ние смятаме, че ако шефове на корпорации пътуват до Русия и се появяват пред публика заедно с чиновници от руското правителство, това може да се изтълкува погрешно", обяснява пред "Комерсант" говорителката на Съвета за национална сигурност Кейтлин Хейдън.
Намален брой участници ще пристигнат от Канада, Великобритания, Германия, Италия, Франция и Япония. Сред шефовете на фирми, които вероятно няма да посетят проявата, се посочват ръководителите на "Голдман Сакс груп", "Морган Стенли", "Виза", "ПепсиКо".
Русия "няма да затвори икономиката (си) за непристигналите", но "по-силно ще развиваме сътрудничество с фирмите, които пристигнат, с които ще имаме пряк контакт", уверява Беляков.
"Схващаме, че повечето компании не се отказват по своя воля", но "същевременно разбираме, че в бизнеса вакуум няма", коментира Дмитрий Песков, прессекретарят на руския президент Владимир Путин.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.