САЩ са убедени, че ИД използва химическо оръжие



Инспектори на ООН ще проведат ново разследване за употребата на химическо оръжие в Сирия. Сн.: EPA/БГНЕС
САЩ са все по-убедени, че "Ислямска държава" произвежда и използва химически оръжия в Сирия и Ирак. Русия оттегли възраженията си срещу разследване на ООН.
САЩ са установили най-малко четири случая, при които ИД е употребила горчичен газ (иприт) в двете страни, части от които са под неин контрол. Химическото оръжие е било използвано в праховидна форма, заяви представител на американското правителство, цитиран от Би Би Си, на която се позова БТА.
Съединените щати смятат, че "Ислямска държава" има специална клетка, която се занимава с производството на иприт.
"Те използват горчичен газ. Ние знаем, че те го правят", каза цитираният американски представител, пожелал да запази анонимност.
Екип на Би Би Си на турско-сирийската граница е видял доказателства в подкрепа на тези твърдения.
САЩ не вярват, че "Ислямска държава" се е сдобила с химическо оръжие от складове в Сирия и Ирак. Най-правдоподобната теория е, че джихадистите сами са се научили да произвеждат иприт - процес, който не е труден и за който има достатъчно налична информация.
По-рано тази година иракските кюрди многократно сигнализираха, че ИД използва боеприпаси с хлор, които се класифицират като химически оръжия.
Междувременно Русия оттегли възраженията си срещу разследването на ООН относно извършването на химически атаки в Сирия, предаде АФП, позовавайки се на дипломати. По този начин бе отворен път към започването на разследване.
На 7 август Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, с която одобри съвместното провеждане на разследване от ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предложи мисията да се състои от трима независими експерти и поиска от Съвета зелена светлина за назначаването им.
Русия обаче забави отговора си. Според дипломатически източници Москва е искала гаранции по няколко точки.
В сряда Бан Ки-мун е изпратил писмо до руския посланик в ООН с уверения, че организацията ще проведе с Дамаск консултации за споразумение относно работата на мисията, както и че ще има „основателни причини“ за исканията на ООН за достъп до сирийските обекти.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.