САЩ и Китай си поставиха нови цели за намаляване на емисиите на парникови газове

Американският президент Барак Обама и китайският му колега Си Цзинпин заявиха днес, че двете им страни сериозно ще намалят емисиите си на парникови газове в атмосферата в следващите две десетилетия, съобщи ТАСС, цитирана от БТА.
Обама каза, че до 2025 г. САЩ ще намалят емисиите си с 26-28% от нивата от 2005 г.
Си заяви, че до 2030 г. Китай може да спре да увеличава емисиите си и да премине на неизкопаеми горива, от които да произвежда една пета от необходимата енергия.
Китай обеща да достигне пика на емисиите си около 2030 г. с намерението "да се опита да го достигне по-скоро", съобщи Белият дом, цитиран от АФП и БТА.
За пръв път Китай поема ангажимент да достигне връх в емисиите си, т.е. да посочи година, от която занапред ще спре да ги увеличава с тенденция да ги намали.
"Това е крайъгълен камък в американско-китайските отношения", каза Обама на съвместна пресконференция с китайския президент.
Лидерът на републиканското мнозинство в американския Сенат Мич Макконъл заяви, че това е нереалистичен проект, предаде Франс прес.
"Този нереалистичен проект, който президентът ще завещае на приемника си означава със сигурност по-високи цени на енергията и още по-малко работни места", каза Макконъл.
Барак Обама и Си Цзинпин обявиха планове за укрепване на доверието между САЩ и Китай във военната сфера.
В рамките на тези планове се предвижда въоръжените сили на двете страни да предоставят повече информация за техните действия в Тихия океан, предаде АП, цитирана от БТА.
На съвместна пресконференция след срещата им в Пекин Си заяви, че Тихият океан е достатъчно голям, за да може в него да се вместят храбростта и уменията на САЩ и Китай.
Си и Обама съобщиха, че са се договорили да си сътрудничат и в борбата срещу тероризма и международната престъпност, предаде ТАСС.
Пресконференцията се състоя, след като Си прие Обама в правителствената резиденция в Пекин в неформална обстановка.
Президентите съобщиха, че двете им страни си поставят нови цели в борбата с намаляването на емисиите на парникови газове.
САЩ и Китай се договориха да активизират преговорите по сключването на инвестиционно споразумение, предаде ТАСС. Споразумението предвижда намаляването на данъците и налозите върху високотехнологичните стоки.
Двете страни са се договорили и да удължат продължителността на визите, които се предоставят на американски и китайски граждани.
Протести и човешки права
Обама увери, че САЩ не са изиграли никаква роля в продемократичното протестно движение в Хонконг, където протестиращите настояват за въвеждането на всеобщо гласуване, предаде Франс прес.
"Обясних ясно, че САЩ не са замесени по никакъв начин в организирането и провеждането на протестите в Хонконг", каза Обама.
Китайският му колега пък подчерта, че Китай е постигнал огромен напредък по въпроса за човешките права.
Той обаче призна, че винаги са възможни още подобрения.
Си Цзинпин посочи, че напредъкът на Китай в областта на човешките права е признат от хора от целия свят. Той увери, че Китай е готов да води диалог със САЩ относно човешките права. Този диалог трябва да се основава на взаимното уважение и равнопоставеността, добави президентът.
Си увери, че Китай защитава свободата на гражданите си и правата на медиите.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.