Румънските властимащи си гласуваха суперимунитет

Румънските депутати приеха изненадващо поправки в Наказателния кодекс, според които президентът, депутатите, сенаторите, кметовете, местните съветници и др. и са извадени от категорията на държавните служители.
По този начин те получават суперимунитет и вече няма да могат да бъдат разследвани за конфликт на интереси.
Категорично трябва да забравим шанса да влезем в Шенген, заяви по този повод румънският президент Траян Бъсеску. (България и Румъния вървят в пакет към членство в Шенген - б.р.) Той посочи, че докладът по механизма за сътрудничество и проверка ще бъде "много лош" в частта си за дейността на парламента, предаде Медиафакс, цитирана от БТА.
Бъсеску заяви, че може да предположи какво ще пише в доклада, който се очаква да бъде публикуван през януари: "липса на политическа воля в борбата срещу корупцията".
"С такива етикети страната не може да напредне в спечелването на доверие в рамките на Европейския съюз", подчерта държавният глава, като добави:
"Тези хора (управляващата левоцентристка коалиция - бел.ред.) навредиха много на Румъния".
Говорителят на Европейската комисия Марк Грей заяви, че позицията на комисията относно промените в Наказателния кодекс ще бъдат отразени в януарския й доклад. Той добави, че всички официални представители трябва да се подчиняват на правилата по отношение на корупцията и конфликтите на интереси, съобщава вестник "Гъндул".
Американското посолство в Букурещ също осъди поправките, като нарече този ход "стъпка назад за Румъния".
"Основен принцип на демокрацията е, че всички граждани са равни пред закона", подчерта посолството и добави, че "този акт на парламента представлява отдалечаване от принципите на прозрачността и правовата държава и е обезсърчаващ сигнал към инвеститорите".
Електронното издание на "Евениментул зилей" съобщава, че около 100 души са протестирали пред седалището на правителството в Букурещ. Те скандирали "Лъжата, глупостта и мошеничеството закопават Румъния", "Долу лъжливото правителство" и "Демокрация, а не олигархия" и носят плакати с надписи: "Мандела искаше равенство, а (премиерът Виктор) Понта иска имунитет".
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.