Росен Плевнелиев: Ситуацията в България се следи много внимателно



Росен Плевнелиев разговаря с Херман ван Ромпой в Брюксел. Сн.: president.bg
Ситуацията в България се следи много внимателно и съм сигурен, че сме в светлината на прожекторите. Ако успеем да преминем през кризата по достоен начин, това ще отекне и в Брюксел. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след среща с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Държавният глава разговаря и с Жозе Барозу, който се надява у нас да бъде съставено стабилно правителство.
"Европейската комисия и председателят Ван Ромпой са абсолютно наясно с това, което се случва в България. Те приветстват усилията на българската държавност в рамките на Конституцията и на демократичните процедури и законите да вървим по този път на трансформация", добави пред български журналисти в Брюксел държавният глава, цитиран от БТА.
"Всички са наясно, че имаме социална криза, която прерасна в политическа с оставката на премиера Бойко Борисов и след това се превърна в парламентарна криза, тъй като вече няма възможност за съставяне на правителство и Народното събрание си отива", посочи още той.
Президентът изрази надеждата протестите у нас да останат демократични, исканията да бъдат реални, а подходът да бъде към конструктивен диалог и прагматизъм, за да можем да се гордеем, че по достоен начин сме преминали трудна ситуация.
По думите на Плевнелиев въпросът е в това как България ще се промени, какви нови политики са необходими, как ЕК може да бъде полезна, как бюджетът на ЕС за 2014-2020 г. може да подкрепи нашата променяща се страна.
"Разбира се, че трябва да се строи инфраструктура, да се правят пречиствателни станции, но очевидно вече е важно да наблегнем на образованието, иновациите, както и на политиките за заетост и растеж", заяви той.
Държавният глава отбеляза, че затова България ще има възможността в следващите месеци да бъде една от първите държави, които ще преговарят за т. нар. договор за партньорство, който урежда работата с фондовете на ЕС. "Нашата страна постави конкретни искания за следващите месеци на преговори с ЕК. Имаме възможността да посочим ясни приоритети, да променяме приоритети", Плевнелиев.
Според него много важни са дебатите в следващите два месеца от гледна точка на изборите - какво ще изведат напред политическите партии. Той смята, че служебното правителство също ще зададе посоката - политики за заетост, в подкрепа на малките и средните предприятия с фондове, реформи в енергетиката.
ЕК е готова да помага, важно е да разчистим собствените си приоритети, заяви президентът.
ЕК се надява, че след изборите на 12 май България ще бъде в състояние да излъчи стабилно правителство, което да може да адресира проблемите на хората, както и да продължи с важните реформи в енергетиката и антимонополното законодателство, каза още Плевнелиев, след като се срещна и с председателя на ЕК Жозе Барозу.
Обсъдихме дневния ред на следващия Европейски съвет, темите са много важни за България - те са свързани с безработицата, особено сред младежите, с мерките в подкрепа на растежа и заетостта, уточни президентът.
Той допълни, че с Барозу са обменили информация за ситуацията в България и за това какво ще се случва оттук нататък. Страната ни е получила пълната подкрепа на ЕК за достойния начин, по който преминава през настоящите предизвикателства, съгласно правовия ред.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.