Росен Плевнелиев не успя да овладее улицата

02 март 2013 14:00   1 коментар   4298 прочита
Президентът Росен Плевнелиев по време на консултациите за Обществен съвет Снимка: БТА
Президентът Росен Плевнелиев по време на консултациите за Обществен съвет Снимка: БТА


Президентът Росен Плевнелиев по време на консултациите за Обществен съвет Снимка: БТА

"Всички срещу президента", е водещото заглавие на "Труд". Росен Плевнелиев не успя да овладее улицата. Идеята му за създаване на Обществен съвет към бъдещия служебен кабинет, претърпя фиаско, тя стана пряко отражение на влошаващите се отношения между него и ГЕРБ, освен това бе отречена и от протестиращите, и от опозицията.

Оценката на Вежди Рашидов, министър на културата в оставка, за обществените съвети, споделена пред "Труд", пък е положителна: "Отлично съм работил в рамките на тези четири години с обществените съвети към министерството на културата."

Протестиращите напуснаха вчерашните консултации при президента за сформирането на Обществен съвет към бъдещото служебно правителство, информира "Дума".

"Няма да стоим на една маса с тези, срещу които се борим", заяви един от неформалните лидери на протестиращите Ангел Славчев. Недоволните призоваха за още по-голям протест на 3 март. Сред исканията на протестиращите са парламентът да не бъде разпуснат, да бъде сформиран програмен кабинет, който да се консултира с обществен съвет, и депутатите да бъдат избирани мажоритарно. След протестиращите заседанието напусна президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той остро протестира срещу присъствието на икономистите Георги Ганев, Георги Стоев и други, които според него представляват само себе си.

"24 часа" разяснява, че според протестиращите съветът трябвада бъде създаден от експерти в различни сфери, от представители на браншовите организации и граждани, а председателят на съвета да се избира от неговите членове. В него могат да влизат хора, които не са обвързани с политическите партии на прехода. Всеки регион може да номинира свой представител за участник в Обществения съвет, но участниците в съвета не бива да са повече от 35.

Ежедневникът предполага, че Саша Безуханова, директор на "Публична администрация" в "Хюлиет-Пакард", ще е служебен премиер. Изданието цитира и бившия премиер Бойко Борисов, според когото: "Доган и царят управляваха по време на Тройната коалиция, а Станишев беше индианецът долу. Явно сега не му се иска да е на тръстиката." "Труд" предава друг акцент от думите на Борисов: "Ако слушам Станишев, секретарката ми ще е премиер."

"Какво да се прави?" пита "Капитал" и в отговор предлага няколко конкретни идеи. Нужни са: силен и популярен служебен премиер, ясна програма на служебното правителство, бързи действия за успокояване на хората, въвеждане на бързи мерки за прозрачност. Сегашната криза дава мандат на политиците за големи реформи. За да се смени траекторията на държавата обаче, са нужни много усилия.

"Протестите свалиха цените на храните" пише "Новинар" на първа страница. Поевтиняват олиото, захарта, оризът, яйцата, лещата, фасулът, кашкавалът, има спад и в цените на месните продукти, само брашното "върви" нагоре.

Вдигането на заплатите остава в ръцете на служебното правителство, цитира ковчежника в оставка "Стандарт".

"Финансовото здраве на България е по-добро, отколкото онова, когато дойдохме на власт. Всички фалити на страната ни - в нейната модерна история - са ставали по време на управление на социалистите", каза Дянков.

На прощаване кабинетът раздаде 48 млн. лв. - за метрото, БАН, НСО и за откриването на държавен приют в София за временно настаняване на жертви на трафик на хора, съобщава "Преса". В същото време безработицата в България продължава да расте и остава над средната за ЕС - 12,4%.

"ДКЕВР сваля цената на тока между 5 и 7 на сто", оповестява "Сега". Най-голямото намаление е при нощните тарифи, но регулаторът не казва откъде ще дойде то. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се вслуша в заръката на премиера в оставка Бойко Борисов и още вчера публикува предложение за намаляване на цените на тока за битовите потребители.

"Зам.-шефката на НЗОК подаде оставка вместо началника си", информира сайтът на "Сега". Здравната каса пробва да успокои страстите на лекарите, като жертва подуправителя си Марияна Василева. Василева е подала оставка в четвъртък, когато 200 лекари обсадиха сградата на централното управление в София и поискаха отстраняване на управителя Пламен Цеков. От НЗОК вчера лаконично коментираха, че оставката на Василева е "по взаимно съгласие", и не свързаха напускането й на поста с протестите на БЛС. Напускането й едва ли ще удовлетвори протестиращите.

Темата на "Преса" е изцяло посветена на здравеопазването. Смъртността в България надвишава средната за ЕС по 17 различни причини за смърт, като при пет страната ни е на първо място - водещи са злокачествените образувания и болестиге на органите на кръвообращението. Всяко десето бебе е недоносено. Някои от най-големите реанимации в страната са пред затваряне заради липса на пари. А новите правила за финансиране на болниците водят до пълно потъпкване на правата на пациентите с онкологични заболявания, чието лечение по закон е напълно безплатно и безотказно.

76% от българите смятат, че хората трябва да продължат да протестират, сочат данни от проучване на "Галъп", пише "Дума". 45% от пълнолетното население на страната изразяват готовност да се включат в протести в следващите дни.

Социолозите отчитат, че разочарованието от целия политически елит продължава да се проявява във висока степен, като се търси нов политически субект, който да отстрани предишните. За радост екстремистките нагласи, които се регистрираха в първата вълна на изследването преди седмица, сега изглеждат по-слаби, твърдят от агенцията.

източник: dnes.bg

1 коментар
02 Март 2013 20:24 | Истината
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

В-к"Новинар" лъже, чецинете на храните са намалени. Нека се разходят в Провинцията и да видят, дори в ЛИДЛ и БИЛАА кашкавала е 18-20 лв/кг.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар