Росен Плевнелиев и Маргарита Попова се оказаха на различно мнение относно нуждата от промени в конституцията

30 ноември 2012 16:15   1 коментар   3458 прочита
Снимка: БГНЕС, архив
Снимка: БГНЕС, архив


Снимка: БГНЕС, архив

Разногласие се появи в президентството за нуждата от промени в конституцията. Росен Плевнелиев и Маргарита Попова се оказаха на различно мнение по въпроса нужно ли е да се разшири правото на държавния глава за налагане на повторно вето върху избора на главен прокурор например.

Вицепрезидентът смята, че е налице дефицит в конституцията в частта, в която президентът само веднъж може да откаже да подпише указ за главен прокурор или за председатели на върховни съдилища.

Президентът обаче е на друго мнение: „За мен не е необходимо да искам поправки в конституцията. Тя работи добре, балансирана е и защитава интересите на всички институции. Затова не бих повдигнал подобен дебат".

Дискусия обаче била нужна по въпроса дали да отпадне доживотната присъда без право на замяна – идея, която Попова лансира преди дни. Плевнелиев обясни, че логиката е, че един човек, който може да е получил най-тежкото наказание на база на най-тежкото престъпление, би могъл след това да получи шанс да се поправи и в хода на времето да получи по-снизходителна присъда.

„За мен е важно в нашата държава нещата да се случват не защото един или двама са ги пожелали, а защото обществото и институциите са се обединили и са намерили правилното решение”, посочи Плевнелиев, но отказа да застане твърдо зад конкретна позиция.

източник: btvnews.bg

1 коментар
30 Ноември 2012 18:38 | Българина
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Нека да има допитване до Народа, дали да има смъртно наказание в РБ, за умишлените убийства, за същите извършени по особено жесток начин и др. престъпления, които юристи ще предложат на Президента. Не може в Родената ни, да убиеш човек/дори и от малолетен престъпник/с 90 прободни рани и да е осъден на 7 години само, от които ще излежиш 5 год/. Това ли е справедливост? Не може цигани да убият жестоко някой беззащитен старец-баща, дядо, съпруг на хора които го обичат, и заради този престъпник да се харчат народни пари до осъждането му, после да лежи в затвора, да го храним, да му плащаме всичко необходимо, защото имал права. Нямат ли права семействата на убитите, ние-избирателите Ви да предлагаме, съгласно Конституцията ни?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар