Родители искат повече часове с ресурсни учители

15 декември 2014 12:15   1 коментар   7179 прочита
Снимка: btvnovinite.bg
Снимка: btvnovinite.bg


Снимка: btvnovinite.bg

Родители на деца със специални образователни потребности искат задължително да има помощник-учител в класовете. Според тях, ресурсните часове са крайно недостатъчни. Оказва се, че и местата за ресурсни учители остават незаети, заради липса на желаещи.

Милена е майка на първокласничката Наталия - едно от децата със Синдром на Даун. Милена изцяло се е посветила на отглеждането й, всяко голямо междучасие е в училището. А допълнителните специализирани часове с ресурсни учители са само 4 на седмица.

„Няма как ако разчитам само на държавата моята дъщеря да се научи да пише и да чете. Съгласете се, че два часа в седмицата ресурсен, един час логопед и един час психолог, това са 4 часа подпомагане на държавата в училище, моето дете да се научи да пише и да чете. Няма как да се случат нещата.", казва майката.

В посетено от екипа ни бургаско училище има 19 деца със специални образователни потребности.

„Каквато и грижа да се полага за тях, тази грижа е недостатъчна. Наистина, вярно е, че работа със специалист в рамките на 4 часа е абсолютно недостатъчно, но нормативът в момента е такъв.", коментира директорът на районния инспекторат на МОН в Бургас Виолета Илиева.

В РИО има обявени свободни работни места за ресурсни учители, но желаещите за тях са малко. Фотинка Краева работи като ресурсен учител от 10 години.

„Като си спомня, че в началото започнах с 6 и тогава можеше повече внимание да се обръща на всяко дете, т.е. по-дълго време да се работи с него в рамките на един ден, сега 13 като са, пак се работи с децата, но наистина идват като група по-голяма.", признава тя.

Четвъртокласникът Кирчо е на ресурсно подпомагане от няколко години. „Помага ми със задачки, понякога пишем по български, а през следващите 30 минути сядаме на един компютър и играем", казва той.

Специална комисия преценява докога детето да продължи с ресурсното подпомагане.

„Опасенията на родителите са неоснователни с оглед на това, че не можем да бъдем постоянно до детето със специални образователни потребности. Ние все пак трябва да го оставим да бъде и в клас, да се почувства малко по-самостоятелно, с оглед на това да можем наистина да му бъдем полезни", категорична е директорът на Ресурсен център – Бургас Антоанета Стоянова.

В Бургаска област има 77 специални педагози, от тях само 5 са психолози, трима слухово-речеви рехабилитатори и само един педагог на зрително затруднение.

Макар учителите да съзнават, че часовете са малко, очакват родителите да направят постъпки, които да залегнат в новия Закон за началното училищно образование.

източник: btvnews.bg

1 коментар
15 Декември 2014 14:51 | мнение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Какво е това ресурсен учител?! А и на времето имаше помощни училища за деца с увреждания, където работеха дефектолози и имаха адекватно образование, насочено за работа с такива деца. Сега родители на такива деца имат претенции те да са в училище при деца без такива проблеми, пък се и опитват да ни убеждават, че това е правилно и добре за децата им. Да ама не! Нерядко тези деца пречат на учебния процес и мястото им е в специализирани училища, а не в обикновени такива! Дори не се замислят, че другите родители може да не са съгласни децата им да се стресират от държанието на децата със специални нужди. Но често тези родители избягват да реагират, за да не бъдат обвинени в нечовешко отношение, което съвсем не е така. И в образованието, като навсякъде хаосът е пълен и всеки прави и изисква какното му скимне!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар