Решително заседание на Еврогрупата за Гърция



Франсоа Оланд е уверил Алексис Ципрас, че ще направи всичко възможно да помогне на Гърция Сн.: EPA/БГНЕС
На решаващо заседание на Еврогрупата днес следобед се очаква да стане ясно дали и при какви условия Гърция ще може и занапред да разчита на спасителни кредити.
От няколко дни, по взаимно съгласие, политиците в Брюксел и Атина не споменават омразната за гърците дума "Тройка". За основните кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ) вече се използва заместващият термин "институциите", предаде БНР.
Сегашната спасителна програма, която изтича на 28 февруари и за чието продължаване настояват от Брюксел, също не се споменава в гръцката столица. Притиснати от времето и нуждата от свежи пари обаче, властите там вчера официално поискаха тя да бъде удължена с шест.
Германският финансов министър Вофганг Шойбле побърза да отхвърли предложението.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас разговаря вчера 50 минути по телефона с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд за постигане на взаимно полезно за Атина и Европа споразумение, съобщи гръцки правителствен източник, цитиран от Франс прес и БТА.
Разговорът с Оланд премина в сърдечна обстановка. Оланд увери, че ще направи всичко възможно да помогне на Гърция и ще разговарят по гръцкия въпрос при днешната си среща с Меркел, посочи източникът. Двамата ще се срещнат днес в Париж, за да обсъдят положението в Украйна и въпроса как да се гарантира изпълнението на договореностите от Минск.
На фона на напрежението между Гърция и Германия в еврозоната гръцкото правителство изрази съжаление, че Германия използва израза "троянски кон" за писмото на Атина с молба за продължаване на международната помощ. Това не улеснява по никакъв начин истинските дискусии, отбеляза гръцкият правителствен източник.
Гръцкото искане не е ясно, то представлява по-скоро троянски кон, целящ да се осигури междинно финансиране и да се сложи край на сегашната програма, казала, според гърците, германската делегация на вчерашните среща на висши европейски чиновници в Брюксел за разглеждане на писмото.
Дипломати обаче определиха твърдия подход на Берлин по-скоро като част от надиграването и прогнозираха, че в крайна сметка днес ще се стигне до благоприятно за всички заинтересовани страни решение. То би трябвало да позволи на новото гръцко правителство да отчете у дома успех и изпълнени обещания, а на Европейския съюз и страните-кредитори – да продължат да изискват икономии и реформи срещу парите, които отпускат.
На този етап те възлизат на близо 250 милиарда евро. Гърция не би могла да оцелее без тях.
Еврозоната обаче днес вече е способна да оцелее и без Гърция, обясняват наблюдатели, според които именно това ще е в основата на очаквания по-късно през деня компромис.
Словакия ще приеме "спокойно" евентуално излизане на Гърция от еврозоната, съобщава гръцкият сайт нюз.ин, като се позова на изказване на министър-председателя Роберт Фицо.
Никой в Европа не желае да даде пари на Гърция, каза словашкият премиер в интервю за "Файненшъл таймс" и допълни, че на него ще му бъде невъзможно да обясни на обществеността, че бедната Словакия трябва да финансира Гърция.
Според Роберт Фицо евентуално излизане на Гърция от еврозоната "би било по-малко опасно сега, отколкото преди две, три или четири години", предаде БТА.
САЩ междувременно призоваха европейците и Атина да се споразумеят за финансирането на Гърция, предупреждавайки, че евентуален неуспех ще върне несигурността в еврозоната.
За Европа и за световната икономика е важно да се постигне споразумение, каза представител на американското финансово министерство, цитиран от АФП, уточнявайки, че ще са нужни сериозни усилия за намиране на компромис и от двете страни.
из. dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.