Райков: Има 54-процентна концентрация на средства на дружества с държавно участие в една банка

30 април 2013 18:15   3742 прочита
Дружества няма да могат да влагат повече от 25 на сто от общия размер на паричните си средства само в една банка. Сн.: МВР
Дружества няма да могат да влагат повече от 25 на сто от общия размер на паричните си средства само в една банка. Сн.: МВР


Дружества няма да могат да влагат повече от 25 на сто от общия размер на паричните си средства само в една банка. Сн.: МВР

Премиерът Марин Райков каза, че има 54-процентна концентрация на средства на дружества с държавно участие в една банка. Той обаче отказа да назове името й, позовавайки се на банкова тайна.

"Депозитите, без кредитите, дават концентрация от 54% в една банка, но в това не се отчитат гаранциите", съобщи министър-председателят на пресконференция след заседанието на Министерския съвет. По-думите му, очевидно е, че тази цифра говори недвусмислено за необходимостта от правила за управление на средствата на държавните дружества и на принципа на задължителността на спазването им.

През май 2010 г. Министерството на финансите публикува справка за парите на 18 държавни компании, според която 48% от средствата (408 млн. лв.) бяха в Корпоративна търговска банка (КТБ). Миналия март в интервю за Der Standard мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев потвърди на въпрос, че голяма част от парите на държавните енергийни фирми са в неговата банка.

Райков припомни, че правителството е поело ангажимент за изготвянето на правила за управление на средствата на държавните дружества, които вчера бяха публикувани за обсъждане.

Според тях държавните дружества няма да могат да влагат повече от 25 на сто от общия размер на паричните си средства само в една кредитна или финансова институция.

Правилата са на сайта на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и всички заинтересовани страни могат да направят коментари и предложения в следващите 14 дни.

След обсъждането им в работна ресорна група, МС ще приеме окончателен вариант на правилата в максимално кратък срок.

"Основните водещи принципи в правилата са прозрачност, диверсификация и задължителност. Когато всяко министерство публикува списъка на дружествата и начина, по който съблюдават правилата, ще се види и конкретна разбивка на този процент", каза премиерът.

По думите му няма опасност от фалит на въпросната банка. Финансовият министър Калин Христов коментира, че не може да има основания за сътресения на банковата система след въвеждането на новите правила.

В интервю за в. „Труд“ от 6 ноември 2011 г. бившият премиер Бойко Борисов каза:

„Парите на държавата държим в много банки, в КТБ са някъде около 20%, и то по различни енергийни проекти, от години наред. Тези пари са си били там, ако тръгнем да ги вадим, ще фалираме банката и тя ще повлече всички останали“.

Преди месец Българският енергиен холдинг (БЕХ) публикува доклада на кредитната агенция "Фич" заради предстоящото вземане на заем. Документът посочва, че „концентрацията на средства на държавни енергийни фирми в размер на 87%, или 624 млн. лева, в КТБ е недопустима и представлява риск за ликвидността на БЕХ.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар