Путин: Огънят спира от 15 февруари

Има споразумение за прекратяване на огъня в Източна Украйна от полунощ на 15 февруари и за изтегляне на тежките въоръжения, заяви Владимир Путин.
Пред журналисти след близо 16-часовата среща на "нормандската четворка" в Минск президентът на Русия уточни, че са се разбрали "за много неща", предаде ТАСС.
Втората позиция, извънредно важна според него, е изтегляне на тежките въоръжения "от сегашната разделителна линия за украинските войски и от линията, определена на 19 септември миналата година в Минските споразумения - за опълчението от Донбас".
Френският президент Франсоа Оланд също потвърди, че срещата в Минск е "постигнала всестранно политическо решение", предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Източници, цитирани от ДПА и Ройтерс, съобщиха по-рано, че на преговорите между президентите на Русия, Украйна, Франция и германския канцлер е постигнато споразумение за прекратяване на огъня в Източна Украйна, което да влезе в сила до 48 часа, изтегляне на тежкото въоръжение и създаването на зона за сигурност.
Споразумението трябва да бъде подписано от сепаратистките лидери и Контактната група за Украйна. Източник съобщи, че документът има 10 основни точки. Александър Захарченко и Игор Плотницки - лидерите на т. нар.Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), се съгласиха да подпишат съгласувания от "нормандската четворка" документ. По-рано бе съобщено, че са отказали.
Украинският президент Петро Порошенко коментира след 14 ч. преговори, че няма добри новини и някои от руските условия, поставени на срещата, са неприемливи, но още има надежда.
"Преговорите продължават. Ситуацията е много трудна. Ангела Меркел и Франсоа Оланд много ни помагат, но засега ситуацията е сложна", добави той, след което преговорите бяха възобновени.
Към четиримата се присъедини специалната представителка на председателя на ОССЕ в контактната група за Украйна Хайди Талявини. Преди това Оланд и Меркел се срещнаха поотделно с Путин и Порошенко.
Предишното споразумение за уреждане на конфликта в Украйна бе подписано през септември миналата година, също в Минск.
То призоваваше към изтегляне на тежкото въоръжение, към самоуправление в източните райони на Украйна и буферна зона по руско-украинската граница.
Това споразумение бързо беше нарушено и напрежението и военните действия бяха подновени.
източник: dnes.dir.bg
Нещастнико, нима не виждаш че твоите "демократични" господари с техните колониални корпорации разказаха играта на Татковината ни и ни го вкараха такьв дебел че всеки който може бяга накъдето очите му видят. Как да не бяга като твоите "реформаторски" идоли разсипаха производство, селско стопанство, социална инфраструкрура, култура, образование, медицина, спорт - погледни статистиките. Затова от 9 станахме на (теоретично) 7 милиона, от които 2, 5 избягаха и никога няма да се върнат. Кой се връща в колония без бъдеще и без социална инфраструктура? Реално в БГ са по-малко от 5 милиона, от които 35% пенсионери. След 10 години мизерията ще ги скоси и България ще остане с 3 милиона население. Аз на това му викам геноцид - колониален геноцид. Погледни БГ и сравни с Белорусия
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.