Пускат генно-модифицирани комари срещу Зика

05 февруари 2016 09:16   2468 прочита
Пръскането срещу комари е един от най-ефикасните методи за борба със заболяването. Сн.: EPA/БГНЕС
Пръскането срещу комари е един от най-ефикасните методи за борба със заболяването. Сн.: EPA/БГНЕС


Пръскането срещу комари е един от най-ефикасните методи за борба със заболяването. Сн.: EPA/БГНЕС

Панама смята да пусне на свобода милиони генно- модифицирани комари на своя територия с цел борба срещу разпространението на вируса Зика.

"Министерството на здравеопазването на Панама и института „Горгас“, който се занимава с изучаване на тропически болести оценяват жизнеността и приложимостта на разширяването на експеримент, който се е провел преди две години“, зави ръководителят на отделя по епидемии в министерството на здравеопазването на Панама Исраел Седено, цитиран от AFP и "Фокус".

През 2014 година проект по пускането на комари с променени гени в района на панамската столица е довел до намаляване на популацията от комари в района с 93%.

„Въпреки, че резултатите са окуражаващи, цената на това в висока“, добави Седено.

Световната здравна организация повиши наскоро нивото на тревога от разпространението на вируса Зика, който директорът Маргарет Чан окачестви като потенциално пандемичен.

Професор Костин от университета на Джорджтаун заяви, че комарът, който пренася Зика, се среща навсякъде по света.

Не съществува ваксина, нито лечение за болестта, а само на симптомите й. Най-често те са като при грипа - температура, главоболие, мускулна треска, конюнктивит, понякога и обриви.

Диагностициран беше и първи случай на вируса, предаден по полов път.

източник: dnes.dir.bg


Още за: комари   борба   зика   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар