Първанов: Сигнал, че един български политик е поръчал друг български политик по време на моето управление, не е имало

Сигнал, че един български политик е поръчал друг български политик по време на моето управление, не е имало. Това заяви пред bTV президентът в периода 2002-2012 година Георги Първанов.
В този смисъл намирам тази проява за доста необмислена и груба, посочи Първанов относно съобщението на премиера в оставка Бойко Борисов преди дни, че лидерът на ДПС Ахмед Доган е подготвял атентат срещу него. Първанов обаче потвърди, че е имало сигнал за подготовка на покушение над Бойко Борисов. Сигналът беше за заплаха от страна на Сретен Йосич, подчерта Първанов.
Допускам, че това е една кампания, която цели да повтори кампанията от 2009 година, когато имаше кампания анти-ДПС. Това е най-лошият сценарий, кампания на много тежка конфронтация и много личностно противопоставяне. Никой няма да говори за политика, визии или стратегии. Всеки ще говори за компромати", посочи Първанов.
Относно оставката на Бойко Борисов, президентът каза: „Подаването на оставката на премиера беше неизбежно. Със сигурност можеше да издържи до края, но това щеше да има много висока цена за него и за ГЕРБ. По-изгодно за него е това, което се случва. Той практически си започна предизборната кампания с летящ старт".
За протестите Георги Първанов сподели: „Това бяха спонтанни протести, не обвързвайте тези хора с олигархични кръгове и монополни организации. Те бяха антимонополни. БСП има принос за тези протести".
Относно съставянето на служебно правителство, Първанов коментира:
„Правенето на служебен кабинет е по-лесно от създаването на коалиция. Сега президентът сяда и прави списък. Важно е да го направи еднолично и да не допуска намесата на политически партии особено на тази, която го е излъчила на последните избори. Искам да вярвам, че президентът ще си свърши работата съвестно. Защото президентството сега е единствената работеща институция. Без съмнение служебният премиер трябва да бъде от партията първенец. Но е хубаво да бъде неутрален човек, непартиен, но способен".
В четвъртък премиерът в оставка Бойко Борисов обяви в парламента, че преди години лидерът на ДПС тогава Ахмед Доган е подготвял атентат срещу него и затова има документи. Борисов беше гневен от изявление на депутата от ДПС Христо Бисеров. Партията пък протестира остро срещу обвиненията на премиера в оставка.
В петък стана ясно, че лидерът на ДПС Лютви Местан е поискал с писмо до президента Росен Плевнелиев да се запознае с материалите, които, според Бойко Борисов, уличават Ахмед Доган в поръчителство на атентат. До момента Местан няма отговор на писмото си, но заяви, че ако се окаже, че информацията е класифицирана, то бившият премиер Бойко Борисов е престъпил тежко Закона за класифицираната информация. По този въпрос компетентните държавни органи в лицето на главния прокурор следва да се самосезират, посочи Местан.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.