Публикуваха Националната програма с цел намаляването на честотата на опитите за самоубийство



Снимка: Булфото, архив
От днес на сайта на Министерството на здравеопазването /МЗ/ за обществено обсъждане е публикуван проект на Национална програма "Превенция и профилактика на самоубийствата в България 2013 - 2018 година" и Национален план за действие към нея.
Документът е разработен освен от МЗ и от Националния център по обществено здраве и анализи.
В хода на изпълнение на програмата се предвижда изграждане и поддържане на база данни за мониторинг на самоубийствата и на опитите за самоубийство на национално и регионално ниво.
В мотивите за разработване на Програмата се посочва, че България не е изолирана от световните тенденции и самоубийствата представляват един от проблемите с нарастваща значимост, съобщиха от МЗ.
Данните сочат, че ежегодно около 1 милион души в цял свят посягат на живота си. В последните десетилетия се отбелязва ръст на самоубийствата, а така също и на падане на възрастовата граница. По тази причина суицидопревенцията и депресиите са един от 5-те приоритети на Европейския пакт по психично здраве, приет от ЕК през 2008г.
Основната цел на Националната програма е намаляването на честотата на опитите за самоубийство и на смъртността поради самоубийство. Като подцели са заложени събиране на достоверна статистическа информация за опитите за самоубийства, междусекторно сътрудничество, обучение на персонал за работа с хора с автодеструктивно поведение. Важна част от дейностите, заложени в проекта е обучението на професионалистите по проблемите на самоубийствата и разширяване разбирането на широката общественост за значението да бъде преодоляна стигмата към акта на себеувреда и в частност на психичните разстройства.
В тази връзка дейностите са насочени към различни целеви групи. Чрез обучения по суицидопрофилактика ще бъдат обхванати професионалистите от спомагателните професии и преди всичко – заетите в областта на здравеопазването.
От друга страна, програмата е насочена към българските граждани с повишен риск - лица със суицидно поведение; с психични и тежки соматични заболявания; с други форми на дезадаптивно поведение - токсикомании и др.; ученици на възраст между 10 и 18 год.; военнослужещи; служители на МВР; медицински професионалисти; членове на "близкото обкръжение" на лица, извършили опит за самоубийство или самоубийство; жени във фертилна възраст; безработни мъже на възраст 25 - 50 год.; възрастни и самотни хора; затворници.
източник: dnes.bg
Всичко това изписано са пълни глупости. Как с обучение ще го постигнете г-да Управници??? Човек гладен, безработен, децата му мизерстват, отчаян от безизходицата и Вие като му кажете на думи с Вашите психологически атаки, че това не е така "черно", а е "розово" и той ще се оправи, въпреки че остава пак гладен, без работа, без доходи, навсякъде лъган и мамен, неглижиран от партии, институции и държава?!
И тези помощи от 50, 00 лв. дето ги давате са, не подигравка, а гавра с народа.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.