Психолог: Работодателите да се погрижат за служителите си

10 февруари 2015 11:45   3 коментара   4144 прочита
Поведението на служителя може да стане неефективно, ако работодателят спре да мисли и да се грижи за него. Сн.: EPA/БГНЕС
Поведението на служителя може да стане неефективно, ако работодателят спре да мисли и да се грижи за него. Сн.: EPA/БГНЕС


Поведението на служителя може да стане неефективно, ако работодателят спре да мисли и да се грижи за него. Сн.: EPA/БГНЕС

Социалната отговорност на работодателя се проявява, когато се погрижи най-напред за служителите си, а след това за дръвчета или друго, смята психолог.

Хората в България са изложени на всекидневен силен стрес, както и на непрекъснато изискване за повишаване на представянето им в работния процес.

Работодателите трябва да знаят, че много здравни проблеми възникват въз основа на психологически дискомфорт, стрес и вместо да се справят с последствията, е по-добре да създадат условия, така че да не се стига до тях.

Това отбеляза за БТА психотерапевтът Боян Страхилов, който е психолог и основател на център за психологически изследвания и консултиране.

Редица изследвания показват, че вследствие на психологически дискомфорт, стрес или бърнаут синдром (синдром на професионалното изчерпване, прегряване - б.р.) служителите развиват неефективно поведение: директни отсъствия, индиректни отсъствия, неефективна присъственост (присъства, но не работи). Има неефективни поведения, които създават хаос в работния процес и смущават работата на останалите и т.н.

Ето защо според Боян Страхилов е добре работодателите да започнат да се интересуват малко повече от своите служители.

"Нужно е работодателите да спрат да мислят "на парче", а да помислят за цялостно обгрижване на своите служители", подчерта психотерапевтът.

По думите му сега работодателите следват единствено изисквания по закон, свързани с трудовата медицина, а психологическата грижа въобще липсва.

Чуждият опит в тази сфера показва, че в САЩ и Европа работят независими консултантски центрове, които подпомагат психологическите процеси в компаниите.

"Те са независими, за да не може ръководството на дадена компания да влияе върху тях", отбеляза Боян Страхилов.

Тези консултантски центрове предлагат т.нар. Програма за подпомагане на служители. Този тип програми са най-разпространени в САЩ и Канада, където над 95 процента от фирмите ползват такива услуги.

В България тази програма е съвсем нова като услуга и работодателите тепърва започват да се запознават с нея. Вече има няколко български компании, които я ползват, каза Боян Страхилов.

Ползите от този вид програми е, че се спестяват отсъствията от работа, разходи за болнични, намалява се стресът на работното място, повишават се мотивацията и ефективността на служителите. Създава се чувство за общност и по-добро емоционално здраве в компанията.

"Човек има нужда да провери дали е на прав път за много неща от живота си. Не е нужно да стига до големи проблеми, за да се обръща към психолог", отбеляза Боян Страхилов.

източник: dnes.dir.bg

3 коментара
10 Февруари 2015 14:19 | до струма.ком
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

И тук имаше много показателен коментар само преди около половин час, защо триете коментари които отговарят на правилата ви?! А иначе виете до небесата за правото на свободно изразяване на журналистите!


10 Февруари 2015 14:27 | до горния
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

под тази статия не е изтриван коментар


10 Февруари 2015 14:42 | таен агент
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Явно става въпрос за коментара на НАБЛЮДАВАЩ в следващата статия за езиковите гимназии от 4-ти клас. Коментара повече подхожда да е под тази статия, но по незнайни причини се е появил под следващата.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар