Проучване: Българите са в паника заради демографската криза

83% от българите са силно разтревожени от възможността след години в България ромското население да преобладава над българското.
Това показват данните от национално представително изследване на Exacta Research Group, проведено по поръчка на агенция „Фокус" в периода 5 - 11 февруари тази година.
Най-висока чувствителност по темата се регистрира сред жителите на провинцията и сред възрастното население на страната.
Тези данни за пореден път свидетелстват за масови страхови нагласи по повод на демографското бъдеще на българската нация, коментират социолозите.
В представителното изследване е поставен въпрос: "Какво, според хората, трябва да се предприеме, за да се преодолее демографската криза?"
Основното решение, според представите на близо половината българи, се отнася до търсене и прилагане на стимули (най-често финансови и социални) за повишаване на раждаемостта сред българите.
Конкретно се предлагат мерки срещу безработицата, отпадане на подоходния критерий за детските надбавки, увеличаване на размера на детските надбавки, ръст на парите за обезщетение за гледане на дете до 2 години, данъчни облекчения за семейства с две и три деца, изграждане на нови ясли и детски градини и др.
Сред вижданията за справяне с демографската криза има и такива, които са по-скоро репресивни. Подобни нагласи се срещат сред около една пета от българите, предимно жители на областните градове, високообразовани респонденти и такива, които изповядват националистически идеи. Предлага се да се работи върху ограничаване на раждаемостта сред малцинствените групи, както и да се повиши контрола върху изплащане на обезщетенията и социалните помощи за ромите.
Макар и в единични случаи се срещат предложения като това да се криминализират абортите и раждането от непълнолетни лица, както и да се ограничи притокът на бежанци у нас.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.