Протестиращите срещу монополите в столицата се разцепиха на две групи



Лицата от протестите трябва да имат право на глас в общината, в която живеят”, каза Янко Петров. Сн.: Bulphoto
Малко над 100 души излязоха на протест в София днес. Толкова протестираха в Пловдив, Варна и Бургас. Протестиращите срещу монополите в столицата се разцепиха на две групи, съобщи "Фокус". Едните останаха пред сградата на МИЕТ, а другите се преместиха пред Народния театър.
Причината за това да се разделят събралите се пред сградата на МИЕТ недоволни граждани е, че те са организирани от две различни движения. Янко Петров, който е един от първите координатори на протестите срещу монополите заяви, че политически партии се опитват да използват недоволството на гражданите като представят свои лидери за организатори на протестиращи. Петров даде пример с движението „България на гражданите”.
Петров заяви, че хората, които първи са излезли на улицата, няма да се откажат от своите искания и няма да позволят народът и гражданското недоволство да бъдат използвани за политически пиар.
Протестиращи в столицата настояват лицата от протестите да имат участие в управлението на всяка община. Те настояват, към всяка една община в страната да бъде сформиран обществен съвет, в който да вземат участие обикновени граждани.
“Лицата от протестите трябва да имат право на глас в общината, в която живеят”, каза Янко Петров. Той даде пример с обществения съвет, който трябва да бъде сформиран към президента Росен Плевнелиев.
Петров обаче заяви, че истинските протестиращи няма да участват в кръгли маси, защото “мястото на недоволните не е до политическите фигури”. Събралите се пред сградата на Народния театър “Иван Вазов” развяват националния трикольор.
Между протестиращите в столицата възникна спор, за какво всъщност настояват те. Докато Янко Петров призоваваше събралите се около 100 души да настояват за своите социални права и да не участват в политическото управление на страната, един човек публично се противопостави на това, за което призовава Петров. Несъгласният протестиращ Иван Христов заяви, че всички българи трябва да имат осигурени политически права, а не да нямат достъп до управлението на страната. Той крещеше, че тук не чува нищо от това, за което наистина трябва да се борят българите и че Янко Петров говори – “пълни глупости и социални бози”. В отговор на отправените обвинения, част от събралите се протестиращи се опитаха да изблъскат Иван Христов, като го наричаха провокатор. Органите на реда обаче не позволиха да се стигне до сериозни сблъсъци между самите протестиращи, въпреки опита да бъде изгонен от протеста въпросния човек.
Първоначално поредният протест срещу монополите трябваше да започне от 11,00 часа пред сградата на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), като за негови организатори се бяха обявили сдружение “Освобождение”.
Пловдив
Стотици пловдивчани скандират "Оставка" и "Мафия" пред сградата на Общината в Пловдив. Шествието тръгна от площада пред Централна поща и се води от четирима гайдари. От началната точка тръгнаха около 150 души, но се очаква те да станат повече. Пред сградата на общината има грамада от камъни, карамфили и други цветя. Ществието продължава по главната улица по сградата на ЕВН. Протестиращите носят плакати с лозунги “Народът на преговаря”, “Граждански надпартиен протест”, “Край на апатията”, “Ние сме опълчението” и други, както и много български знамена. Сред протестиращите има и четирима гайдари, които са част от групата 101 каба гайди, но живеят в Пловдив.
Варна
Около 150 души са се събрали пред Община Варна за да проведат поредния протест. Това е 36-ти пореден протест срещу монополите, енергоразпределителните дружества и бедността във Варна. Значително по-малък е броят на хората тази неделя. Някои от гражданите носят плакати с надписи: „Да изметем „Пазари” ЕАД; „Енерго-Про – вън” и др.
Бургас
В Бургас около стотина души се събраха на поредния протест срещу монополите, предаде репортер на Радио „Фокус” - Бургас. Хората започнаха да се събират около 11.00 часа на площад „Тройката” до Съдебната палата”. От инициативния комитет, който организират протеста, отново припомниха своите искания за отнемане на лицензите на електроразпределителните дружества, прекратяването на делата от страна на ВиК и ЕРП-тата срещу граждани, настояват за тяхната национализация и да не се приватизира „БДЖ”.
източник: dnes.dir.bg
до кога ще чакаме проверката и делата по далаверата за ОГНЯНОВО. Някъде нещата се пропукват - областна администрация, прокуратура, съд, медии. Всички мълчат. Бяха уволнени служители !! ако всичко е в ред -защо не се възстановят тези служители !! по-този случай се занимаваха зам. областните -г- Баханов .....и г-н Михайлов те трябва да излезат със доклад какво са свършили докъде са я докарали .....за да сме наясно гражданите що е станало !
бездействието Ви е престъпление ! г-н Хаджигаев ! защо прокуратурата продължава да спи !
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.