Процедурата за изграждане на ваканционно селище в Кладери е законна и няма нито едно възражение



През октомври 2010 г. е направено обществено обсъждане, на което не е постъпило нито едно възражение, каза Караджова. Сн.: БГНЕС
Процедурата за изграждане на ваканционно селище в Кладери, землището на с. Емона, е законна и няма нито едно възражение, съобщи министър Нона Караджова. До месеци ще бъде издадена заповед за защитена зона Камчийски пясъци.
Процедурата за селището в Кладери е започнала още през 2009 г., съобразно Закона за околната среда и биологичното разнообразие, обясни на пресконференция министърът на околната среда и водите Нона Караджова по повод вилното селище, което се строи на плажната ивица в Иракли, цитирана от "Фокус".
Тази вечер има протест на природозащитници в София и Варна. Според гражданската инициатива "Да спасим Иракли" проблемът със строежа е, че според Закона за устройство на черноморското крайбрежие това би трябвало да е изключителна държавна собственост, като строителството на плажа и дюните е забранено.
През октомври 2010 г. е направено обществено обсъждане, на което не е постъпило нито едно възражение. През 2011 г. директорът на инспекцията по околна среда издава решение, с което одобрява решението на инвеститора, което е публикувано на страницата на РИОСВ-Бургас още същия ден, но не е имало възражения, каза Караджова.
Към датата на процедиране на инвестиционното предложение в част от имотите е имало съществуващи постройки, които са бивш пионерски лагер и почивна станция. Още през 60-те години с решение на ЦК на БКП са отредени 40 дка за строителство на почивни бази и пионерски лагери на тази същата територия, каза министърът.
„До ден-днешен не е постъпвало възражение от нито една неправителствена организация или граждани нито в РИОСВ-Бургас, нито в Министерство на околната среда и водите. Още на 21 август 2009 г., предвид тревогите на неправителствените организации и моите тревоги, издадох редица заповеди за обявяване на защитени зони, включително зона Калиакра. Обявих защитена зона Емине, в която включих забрана за всякакво строителство в землищата на Обзор и на село Емине”, добави министърът.
Според нея фактът, че решението за строителство в местността Кладери не е обжалвано до ден-днешен и не е повдиган въпросът, означавало, че това е "изключително тенденциозно и преднамерено обвинение към службите на министерството".
През 1997-1998 г. е приет Териториален устройствен план на тези населени места, в който много малко имоти са обявени за застрояване, посочи Караджова, цитирана от БТА. Община Несебър представи нов Общ устройствен план, в който е предвидено огромно застрояване и затова МОСВ го е върнало на общината. Министерството е върнало проектите и на други общини, където също е предвидено огромно строителство. Сред тях са общините Балчик, Бяла, Царево и Шабла, добави Караджова.
По думите й, има пълна забрана за строеж в района на "Камчийски пясъци". "През 2009 г. тази територия вече беше урбанизирана. Това е десеткилометрова ивица между устието река Камчия и село Шкорпиловци. В рамките на няколко месеца там ще има заповед за защитена зона "Камчийски пясъци", която ще бъде аргументирана с резултати от проучвания на учени от БАН и неправителствени органзиации. Тя ще обхваща и площи навътре в сушата", добави Караджова, цитирана от "Фокус".
През миналата година са обявени 21 защитени територии и още защитени зони.
Собственикът на земята и инвеститор на новостроящото се вилно селище в Иракли Добрин Иванов заяви междувременно, че няма намерение да бетонира плажната ивица, а напротив - обектът ще бъде екоселище от затворен тип, предаде БТА.
Иванов е собственик на фирмата възложител "Емона ЕООД". Купил е имота от няколко частни собственици на земи край село Емона и Иракли с основна идея "да създаде красиво място, запазващо биоразнообразието".
"Не се тревожа от проверки. Няма от какво да се крия, защото създавам нещо хубаво и то е с издържани документи", обясни Иванов.
Ще бъдат вдигнати 9 ваканционни бунгала на един етаж, 5 на два етажа, складове и басейни, става ясно от информационната табела на обекта, чиито снимки са публикувани във Facebook. Строителството е започнало на 2 ноември 2012 г. и трябва да приключи за 49 работни дни.
От гражданска група "Да спасим Иракли", заявиха, че не са видели разрешителните на инвеститора Добрин Иванов и настояват за щателна проверка от Министерството на околната среда и водите и ДНСК.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.