Проблемите с бездомните кучета да се решат не до края на 2011-та, а до 2015 г.

10 август 2011 00:03   2643 прочита

Земеделското министерство с компромис към общините

До 2015 г. да бъде удължен срокът, в който общините ще трябва да се справят с проблема с бездомните кучета по улиците, предвижда проект за промени в Закона за защита на животните на земеделското министерство.

Според настоящата нормативна уредба, приета през 2008 г., местните администрации е трябвало да настанят в приюти всички безстопанствени животни до януари тази година. Това обаче не е факт в нито един град, заради което и всеки кмет би трябвало да бъде глобен с между между 1000 и 2000 лв. за едно животно, живеещо на улицата, и между 2000 и 4000 лв. за всяко следващо. Така само в София, където според официалното преброяване бездомните кучета са около 10 хил., би трябвало да бъде платена глоба между 20 и 40 млн. лв.

Според новия законопроект на агроминистерството, който предстои да бъде внесен за разглеждане в Министерския съвет, срокът за решаване на проблема ще бъде удължен до края на 2015 г.

“Естественото свиване на популацията вследствие на кастрация е невъзможно в рамките на три години (между януари 2008 и януари 2011 г. - бел. ред.)”, пише в мотивите на агроведомството. Оттам допълват и че “са необходими много финансови средства за изграждането и поддържането на приюти с капацитет, достатъчен да побере свръхпопулацията на безстопанствени кучета”.

Анализът на ведомството е показал още, че голяма част от общините са изработили програми за справяне с проблема едва през 2008 г., а други - в края на 2010 г. Част от градските управи пък въобще нямали средства за изграждане на приюти.

“С удължаването на срока за изтегляне на безстопанствените кучета от улиците ще се предостави възможност в един разумен срок общините да изпълнят задълженията си по закона”, казват още от ведомството на Мирослав Найденов.

По закон общините трябва да разрешат проблема само чрез хуманни средства, включващи кастрация, прибиране на животните в приюти и насърчаването на програми за осиновяване.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар