При SMS-измамите групата около организаторите е голяма

При SMS-измамите групата около организаторите е голяма, а "източваните" суми са минимални - между 5-10 лева.
Този вид измами се срещат изключително рядко, за разлика от телефонните, тъй като номерът на изпращача е лесно проследим, сумите са незначителни, а изплащането им става месец след потреблението, което минимизира злоупотребите.
Това коментира в интервю за БТА Александър Балкански, експерт в областта на телекомуникационнните услуги.
По думите му SMS-измамите се отразяват отрицателно както на потребителите на мобилни услуги, така и на множеството дарителски кампании, които събират средства за животоспасяващи операции.
"Измамите чрез SMS провокират жертвите да се обадят или изпратят кратко съобщение на номер с добавена стойност. Целта на измамниците е да получат много на брой минимални суми от порядъка на 5-10 лева. За разлика от телефонните измами, тук се знае, че групата около организаторите е голяма, но пък сумите са малки", обясни Балкански.
Той препоръчва при съмнения в някое позвъняване да се провери текущата сметка на номерата, посочени от използвания мобилен оператор. Данните се актуализират на всеки 2-3 часа автоматично от билинг системите на оператора. Предплатените карти се отчитат почти веднага, посочи експертът.
Веднъж след като е проведен разговорът, или е изпратено съобщението, отчитането е налице и е почти невъзможно да се преустанови.
"Затова потребителите трябва да са много внимателни - да не звънят на непознати номера, да внимават на кого си дават телефонния апарат и да проверяват съмнителните източници", препоръчва Балкански.
Как да се предпазим
Когато някой получи "покана" за обратно повикване, нека първо провери дали номерът е национален, т.е. дали има код 00359ххххххххх, за да не бъде таксуван за скъпи международни разговори.
Ако номерът пък е за SMS и е кратък, при него тарифирането започва от 0,15 лв. и достига до 5 лв. Това може лесно да се установи след бърза проверка в Google.
Къде да сигнализираме
При съобщения със съмнително съдържание, което най-често се отнася за близък в беда и необходимост от незабавна финансова помощ, както и подозрения за злоупотреби, може да се обърнете към мобилния си оператор. Оттам ще проследят номера и ще Ви посъветват какви действия да предприемете занапред.
Но ако става въпрос за сериозни казуси, като директни заплахи за живота Ви, изнудване, искане на откуп - обърнете се по най-бързия начин към МВР на телефон 112, съветва експертът.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.