Президентът с призив към работодателите да се върнат в НСТС



Не бива да допускаме Русия да се пазари на парче, заяви президентът по повод ”Южен поток” и ”Набуко”. Сн.: EPA/БГНЕС
Президентът Росен Плевнелиев призова работодателите да се върнат в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Плевнелиев напомни, че служебното правителство има да приема спешни мерки, но в съгласиие с бизнеса и синдикатите.
Държавният глава коментира от Будапеща, където бе на официално посещение, скандала с напускането на Тристранката от работодателите в знак на протест срещу Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности. Според промените вече в това число влизат и членовете на НСТС.
Работодателите заявиха, че смисълът на този закон е да се види имуществото на хората във властта, а бизнесът няма възможност да се облагодетелства за сметка на публичния ресурс, така че това нездраво любопитство може да обслужва само организираната престъпност.
Плевнелиев обаче коментира, че работодателските организации е трябвало на реагират срещу закона на Яне Янев, още докато беше обсъждан в парламента, цитира го БНТ. Той напомни, че закони, приети в последния момент от предишното НС, може да се оспорят пред Конституционния съд и може да се коригират от следващия парламент.
"Категоричен призив за подновяваме на тристранния диалог, за националноотговорни решения, служебното правителство няма вина в този случай", категоричен беше президентът, който все пак подчерта, че е доволен от факта, че работодателите подкрепиха пакета от мерки на кабинета за най-нуждаещите се.
Плевнелиев отново призова основните политически сили за позитивна предизборна кампания, в която да се съпоставят идеи, а не ежедневни партизански битки.
"Служебното правителство ще помогне много. Вие виждате, че поетите от него ангажименти се изпълняват", каза още той.
В унгарската столица държавният глава се срещна с вицепремиера Тибор Наврачич, с когото са коментирали възможностите да се ускори и синхронизира работата по проектите "Южен поток" и "Набуко".
"Ние не бива да допускаме Русия еднократно и еднолично с всеки от нас да се пазари на парче. За мен е много важно, например "Южен поток" минава през 5 държави, които са членки на ЕС, същото се отнася и за "Набуко" - в последната решаваща фаза на тези милиардни проекти да обединим усилията си, защото от едната страна има опасност всеки поединично да договаря своите условия. От друга гледна точка още по-голямата опасност ЕК да не одобри подхода към "Южен поток", който трябва да се синхронизира с третия либерализационен пакет", коментира Плевнелиев.
"Самочувствието на българските граждани е ниско, защото наистина няма едно нещо да е извадено, за което да кажем, че сме го направили от А до Я окончателно и го направихме на световно ниво, и го направихме добре. Искам това да се промени", заяви президентът, след като се завърна у нас и присъсттва на отбелязването на 130-годишнина от създаването на държавната пътна администрация, предаде „Фокус”.
„Вие променяте това. „Люлин” вече е готова. „Тракия” ще бъде готова до месеци. „Марица” е на дневен ред. Следват и останалите. България ще има много по-високо самочувствие, защото ще можем да кажем „направихме го от А до Я и го направихме както трябва в интерес на милиони български граждани и в интерес на милиони туристи”, обърна се Росен Плевнелиев към присъстващите. Според него до 2020 г. България може да има завършен магистрален пръстен.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.