Преподавател: Симеон в богослуженията-противоконституционно

04 май 2015 11:45   1 коментар   4879 прочита
Бившият премиер все още не е коментирал решението на Църквата. Сн.: БГНЕС
Бившият премиер все още не е коментирал решението на Църквата. Сн.: БГНЕС


Бившият премиер все още не е коментирал решението на Църквата. Сн.: БГНЕС

Преподавател по конституционно право заяви, че решението на Светия синод да споменава Симеон Сакскобургготски като цар на българите противоречи на Конституцията

От гледна точка на публичното право такава царска титла няма и не се признава в България, коментира пред БНР преподавателят в Софийския университет д-р Атанас Славов.

Преди дни висшето ръководство на Българската православна църква реши при извършването на обществени и частни богослужения във всички църкви и манастири да се споменава името на Симеон Сакскобургготски като цар на българите. Мотивите са, че той никога не се е отказвал от своята титла и според каноните трябва да се споменава като такъв.

В събота президентът Росен Плевнелиев призова Светия синод да преосмисли решението си, като коментира, че християните в България могат да се разделят на монархисти и републиканци. Против решението се обяви и друг държавен глава - Георги Първанов.

Ползването на такава титла като обръщение може да има само символично и номинално значение, като израз на историческата традиция и приемственост, още повече, че църквата и държавата са отделени по Конституция, заяви днес д-р Славов.

"Нашата църква, титулувайки Сакскобургготски цар на българите, тя очевидно използва титлата, която той има по силата на Търновската конституция. Очевидно църквата заявява вярност и принадлежност към конституционния ред, установен в нея, което вече е съществен проблем. Това е един дуализъм, който, от гледна точка на действащото публично право, е недопустим", добави той.

Според него и от канонична гледна точка има проблем с решението на Светия синод, защото в частите от службата, където се изисква споменаването на царя на българите Симеон Втори, по канон се позовават действащите към момента, функциониращите държавни власти.

"Очевидно е, че Светият синод вкарва политиката в църквата. Решението вкарва разделение между самите християни", каза още преподавателят.

По думите му това решение на Светия синод не трябва да бъде разглеждано като отделен факт, защото е част от поредица от събития, не само в България, а и в Русия, които говорят за опит да се установи монархията, като легитимна форма на управление.

И изпълнителният директор на Фондация "Покров Богородичен" Пламен Сивов коментира, че липсват мотиви за решението на Синода:

"Промяната на богослужебен текст в Православната църква не може и не бива да се случва по начина, по който се случи. Не може просто да бъде формулирано "еди-кой си предложи, а останалите приеха единодушно" (предложението е на пловдивския митрополит Николай - б.р.). Богослужебният текст не е просто някаква литературна форма. Това е текст, който се е наложил през вековете, всяка дума, всяка буква в него е осмислена".

Той подчерта, че всяка дума, която свещеникът произнася, има дълбок смисъл и той не е само символичен, както се струва на много хора. Според Сивов ако промяна на богослужебния текст може да се случи без никакво обяснение и подготовка, това е индикация за много сериозен системен проблем в ръководството на Църквата.

Решението може да бъде отменено, а топката е в полето на Симеон Сакскобургготски, смята той.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
04 Май 2015 17:19 | razlogenin
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

и се вайкаме оти децата ни одаа по разни секти регистрирани у нас. давани се пример кее некой от некаде назначен като началник цех от великите сили преди над 100годин, човек нема нищо от българското ни потекло... абе нищо не станува с таа оправа менкаа си не кее си искаа. ама е гласували сте-избрали сте.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар