Премиерът Желязков призова президента да преразгледа намерението си за референдум



сн. БТА
Все още в Народното събрание не е депозирано предложението на президента Румен Радев за провеждане на национален референдум. Това заяви пред журналисти премиерът Росен Желязков. Държавният глава заяви в обръщение към народа и Народното събрание миналия петък, че внася предложението си за допитването в НС, предаде Дарикнюз.бг.
"Вие видяхте каква е обществената реакция от петък насам по повод предложения референдум, така че аз считам, че подобно предложение би нарушило Конституцията на България, би нарушило правото на ЕС и би нарушило Закона за пряко участие на гражданите с всички аргументи, които бяха изтъкнати през изминалите дни", уточни Желязков.
"Президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение и аз бих използвал случая да призова това да се случи, освен ако самото предложение няма за цел провеждане на референдум, което според мен не е и целта на президента, а целта е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции за излизане на Конвергентен доклад през месец юни, защото следващият доклад подлежи на разглеждане през декември, което означава, че 2026 година може и да не бъде член на еврозоната. Това вероятно е цел не само на президента, но и на една част от обществото, подложено на сериозен хибриден натиск, но и на бизнес, който не желае да бъде осветлен", каза министър-председателят.
Той обясни и какво дава основание за всички тези аргументи: "На първо място, нашата Конституция е категорична. Това са чл. 4 ал. 3 и чл. 5 ал. 4. Те много ясно и категорично казват, че България участва в изграждането на ЕС. България, когато е приела международен договор и го е ратифицирала, този международен договор има предимство пред останалото законодателство. Точно преди 20 години, на 11 май 2005 г. българското Народно събрание с над 230 народни представители ратифицира закона за присъединяване на България и Румъния към ЕС, където е предвидено България да е част от икономически и паричен съюз.
Този закон е ратифициран и той е част от българското законодателство, както и членството на България в икономически и паричен съюз. 20 години България е с дерогация, което означава, че тя не е отговаряла на критериите за присъединяване. В момента, в който България отговаря вече на критериите, нейното присъединяване към еврозоната е по силата на договора и неговата ратификация, а не по волята на Народното събрание или друг орган", обясни премиерът Желязков.
По думите му, нашият закон за прякото участие на гражданите казва, че референдум (чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите) може да се проведе по въпроси, свързани с международен договор преди неговата ратификация.
"Тоест, ако е трябвало да има такъв, то е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 година. Такъв референдум, който не може да бъде част от компетенциите на Народното събрание, защото национален рефеендум се провежда по въпроси от компетенциите на Народното събрание, не може да се ангажира Народното събрание да се произнесе по подобно искане и аз призовавам Народното събрание да не допусне разглеждането на такова противоконституционно решение", категоричен бе министър-председателят.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.