Предлагат роумингът в рамките на Европейския съюз да стане безплатен



Ако абонат бъде потърсен на мобилния си телефон в чужбина, това няма да му струва нищо. Сн.: EPA/БГНЕС
Европейската комисия предлага роумингът в рамките на Европейския съюз да стане безплатен. Това би могло да стане от 1 юли догодина за гласовите услуги, а за мобилния интернет от 2016 година.
Ако това предложение бъде утвърдено от Съвета на ЕС и от Европейския парламент, би означавало, че след тази дата, ако абонат бъде потърсен на мобилния си телефон в чужбина, това няма да му струва нищо.
Предложението е част от пакет законодателни промени, свързани с пазара на телекомуникационни услуги. Той предвижда създаване на единен пазар и по-лесен достъп до него на мобилни оператори.
От Европейската комисия оценяват предлаганите промени на пазара на телекомуникациите като най-амбициозните в сектора за последните 26 години, предаде БТА.
Друго предложение е телекомите да осигурят на абонатите си договор, който предвижда в роуминг мрежата на чужд оператор да плащат преференциални цени, без да е необходимо да си купуват местна SIM-карта.
Предлага се също фирмите да сключват с абонатите договори, според които цените на обажданията ще бъдат еднакви в тяхната родина и в друга страна от ЕС.
Единен лиценз за операторите
Комисията уточнява, че в ЕС няма оператор, който да покрива територията на всички 28 държави от Общността. Затова следващото предложение е да бъде обособен единен лиценз за извършване на далекосъобщителна дейност, с което настоящите ограничения да отпаднат и операторите повече да не бъдат изправени пред необходимостта да притежават 28 лиценза, за да работят навсякъде в ЕС.
Таван на цените за международни разговори
Следващата предлагана промяна е цените на международни разговори в ЕС да не превишават стойността на междуградски разговор (0,19 евроцента на минута с ДДС). ЕК предлага премахването на възможността за блокиране или налагане на сайтове, с което се цели постигането на т. нар. неутралитет на мрежата, независимо от скоростта на достъпа на абоната.
Клиентите ще имат право на прекратяване на договора с далекосъобщителен оператор, който не спазва обещаните скорости на интернет връзката.
Въвежда се задължението предлаганите договори да бъдат разбираеми, както и клиентите да могат да сключат договори само за 12 месеца, ако не желаят да се обвържат с даден оператор за по-продължителен срок.
Пакетът за телекомите ще трябва да бъде обсъден от ЕП и от държавите с оглед на окончателното му приемане преди изборите за европейски парламент през май догодина.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.