Полицията, съдът и прокуратурата най-корумпирани в BG

12 май 2011 00:12   4 коментара   4701 прочита

Престъпното поведение се интерпретира като част от начина на живот в България, показват данните от проучване от Центъра за изследване на демокрацията.

Повечето българи са на мнение, че престъпленията са част от живота в България. В същото време повече от половината български граждани смятат, че могат да пострадат от престъпления, много по-малък дял - 20%, са на мнение, че това влияе върху качеството на живота.

Едва 17.7% са на мнение, че полицията е ефективна в предотвратяване на тежки престъпления, едва 13.2 - при залавяне на извършителите на взломни кражби или при реакция на съобщение за престъпление - 24,6.

Българските граждани определят като най-корумпирани институции у нас полицията, съда и прокуратурата. България продължава да бъде държавата с най-ниско доверие на общество както по отношение на междуличностното общуване, така и по отношение на институциите.

В края на 2010 г. по-малко от половината са дали положителна оценка на работата на полицията и съда. Над два пъти повече са гражданите, които дават положителна оценка на полицията - 43,6%, и 18.7 на съдилищата.

Според 56% съдилищата допускат грешки, позволяващи виновни лица да бъдат оправдани. Една трета от гражданите са на мнение, че съдилищата нарушават формалните процесуални правила. Мнозинството от 72,7 са категорични, че съдът е подвластен на икономически интереси, а 56,9% от хората смятат, че той се поддава на политическо влияние при решаването на делата.

В същото време само 10% българи мислят, че полицаите не вземат подкупи, а само 5 на сто има същото мнение за съда.

4 коментара
12 Май 2011 07:08 | Сандански
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Наи корумпирани са прокурори, съдии и тогава са полицията От Сандански води от прокурорите Румяна Арнаудова, а от съдиите Добромир Парапанов ако искате на публично място поставете списък с имената на тези господа хората открито ще си напишат имената и ще се подпишем бъдете сигорни


12 Май 2011 08:56 | БЛАГОЕВГРАДСКИ
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Я ИЗЛЕЗ НА МАГИСТРАЛАТА И ЩЕ ВИДИШ КОЙ Е НАЙ-КОРУМПИРАН. ОБЛАСТТА Е ОСНОВНО ДЕПО ЗА ДРОГА АМА РАЗКРИВАЕМОСТ НИКАКВА.


12 Май 2011 23:37 | левски
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

По голяма корупция от съда няма в България


13 Май 2011 10:01 | читател
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

За тази корупция се говори от години. Явно няма политическа воля това да се промени. А има и групировки, на които им изнася точно такава корумпирана полиция и съдебна система. Да се надяваме, че от европийския съюз, след като виждат че от години нищо не се променя, да изпратят експерти, които да наложат промени и да следят от близо за изпълнението. Като членове на Европейския съюз само в това ни е спасението!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар