Полицай на годината за 2014 г. бяга от реалността с фентъзи романи

11 януари 2015 15:53   4078 прочита


Не съм герой, нито супермен, който сам хваща 15 души и ги води в съда. Може би хората очакват точно това, но аз съм обикновен човек, който се старае да работи ефективно заедно с колегите си, казва носителят на наградата "Полицаят на годината 2014" Димитър Замфиров.

Той е на 38 г. Живее в средностатистически столичен квартал. Съпругата му работи като офис мениджър. Има две деца - момченце на 9 г. и момиченце на 3, предаде 24 часа. Цялото време извън службата отделя на семейството си, защото и без това често му се налага да работи извънредно по доказване на тежки престъпления.

"Питал съм се дали си заслужава да лишавам от внимание съпругата си и децата заради работата по престъпници, но в крайна сметка съм избрал да бъда полицай и си нося негативите", казва Замфиров и пали поредната цигара, надвесен над десетки папки с дознания, които скоро ще влязат в съда с обвинителни актове.

Категоричен е, че не се е натискал да бъде призьор за наградата на МВР и фондация "Доверие и закрила", която се връчва от над 20 години.

В понеделник на церемония в НДК той беше отличен в индивидуалните награди. По водени от него дела са задържани 46 души само за миналата година. Те са участници в престъпни групи за грабежи, убийства и разпространение на наркотици. Полицаят не говори с имена за престъпниците, които е разследвал, защото няма лично отношение към тях. С някои дори се поздравява, други го ненавиждат и обвиняват в тенденциозно отношение, но Замфиров приема това с усмивка

Признава, че няма много време за себе си. Все пак манията по хитовия филм Game of Thrones не го подминава. Гледал е всички сезони на сериала. Фентъзито разказва за митични владетели, воини, наемни убийци и претенденти за власт от различни династии и показва стремеж за бягство от скованата в жесток студ страна към земя на вечно лято и безгрижие.

"Може би така за малко бягам от реалността", казва Замфиров. Сега чете и книгите от поредицата, които му е подарила съпругата. Получил и мобилен телефон с тъч дисплей за Коледа, с който още не може да свикне, защото ги няма удобните копчета. Книгите за Game of Thrones редува със специализирана литература като Наказателнопроцесуалния кодекс и издания, които му помагат в работата. Със сигурност обаче е изписал на служебния компютър повече страници заради материалите по дознанията, отколкото всички томове на фентъзито, с което разпуска. Макар и рядко, му се случва да гледа криминалета, но като всеки български полицай е скептичен към тях от професионалната си гледна точка.

"Много лесно откриват веществени доказателства и бандитите бързо си признават, въпреки че там законите са по-строги, има и доживотен затвор. Истината е, че тези криминални сериали са направени, за да оправдаят големите бюджети на службите в САЩ. Тук сме трагични в това отношение

Експертизите се бавят с месеци, по-модерните телефони се изследват във външни лаборатории, защото тук нямаме техника за това, видеонаблюдението в София не работи, защото не можеш да поискаш справка няколко дни назад. Не е като по телевизията", описва родната действителност разследващият полицай.

Димитър Замфиров е от Вършец. Рядко обаче има възможност да отиде до родното си място.

Обикновено в събота води сина си на тренировка по футбол, а след това остава при семейството си, ако не е в командировка или няма специализирана полицейска акция, в която трябва да участва с оперативните работници и прокурорите.

"Ходи ми се в планината за гъби и боровинки. Правих го редовно, но като бях дете. С приятелите редовно опъвахме палатки. Сега няма как", посочва дребните радости в живота разследващият полицай. Не ходи по кръчми и дискотеки, защото не обича навалицата. Води по-затворен живот. Има тесен кръг от приятели, повечето колеги от МВР. Предпочита да си пусне диск на любимите ACDC, Judas Priest или Мetаllica, на които е фен от дете. Все пак не се ограничава само до хевиметъла. С удоволствие слуша лиричния Ерос Рамацоти, но и албумите на покойния рапър 2 Pac, който по ирония на съдбата определя себе си като гангстер.

А работата на Замфиров е свързана точно с разкриването на престъпленията на мафиоти

"Не знам с какво щях да се занимавам, ако не бях станал полицай. През 1999 г. кандидатствах в Академията на МВР. Завърших през 2003 г. и започнах работа първо в 7-о РПУ, което тогава беше на първия етаж в блок 10 на Студентски град. След това започнах в 6-о. Живея в този район. По-късно се преместих в националната полиция, където помагах за разследването на една от големите престъпни групи за разпространение на наркотици, която сега има дело на втора инстанция в съда", разказва за кариерата си Замфиров. След като завършва Академията на МВР, записва второ висше, специалност "Право", във Великотърновския университет, но прекъсва заради липса на време и пари.

Полицейската работа е занаят, който се учи с практиката, а не с книги и на лекции

Не съм юрист, но Академията на МВР ми е дала достатъчно познания, за да се занимавам с тази материя", казва Замфиров.

"Хората извън системата на МВР дори не предполагат за естеството на работата и трудностите, с които се сблъскваме. Иначе е много лесно да си хейтър в интернет и да плюеш по полицията, когато хванат катаджия с 20 лв. подкуп, да слагаш всички под общ знаменател... Един такъв хейтър няма да издържи и 2 месеца на тази работа. Имам приятели оперативни работници, патрули. Особено униформените. Доскоро бяха в режим 8 часа работа, 8 часа вкъщи и после пак на улицата. Там се сблъскват всеки ден с пияници, психично болни, наркодилъри. В България има и много самоубийства.

Полицаите са първи на местопрестъплението, виждат кръв, разбити черепи. В същото време семействата им се разбиват

И това за една неголяма заплата. Да, има и хора, които вземат подкупи, и такива, които не дават всичко от себе си. Но в България няма респект към полицая, както е в САЩ и в страните от Западна Европа", разсъждава Димитър Замфиров.

Признава, че в разследванията, които води, се е случвало да бъдат засечени политици. Въпреки че няма данни големците да са извършвали престъпления, те редовно контактували с лица от криминалния контингент.

"Обществото ни някак прие за нормално политици да купуват избори, кметове да злоупотребяват с пари от обществени поръчки, депутати да си поръчват проститутки и да се дрогират... А това не е нормално. Помня еуфорията преди 25 години, но тази надежда днес я няма. По мои наблюдения надделява отчаянието", казва Замфиров. Въпреки това гласува на всички избори и като всеки иска да живее в нормална държава. А не в тази, където униформеният не спира лъскава кола за проверка, защото знае, че мутрата вътре е недосегаема.


Още за: герой   съд   колеги   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар