Подземните находища 100 пъти по-големи от водоизточниците на повърхността на континента

21 април 2012 00:12   4176 прочита
Картата на геолозите и University College London
Картата на геолозите и University College London


Картата на геолозите и University College London

Учени сензационно обявиха, че известният със сушата си, горещините и липсата на питейна вода африкански континент е разположен върху огромен подземен воден резервоар. Британски изследователи смятат, че обемът на водата в подземното находище е 100 пъти по-голям от този във всички водоизточници на повърхността на Африка, сочи BBC.

В изданието Environmental Research Letters те разсъждават по темата как хората могат да получат достъп до тази вода и обясняват, че вероятно пробивите на земната повърхност с широк мащаб може да не са най-добрият начин това да се случи. Учените са създали детайлна карта, която представя мащаба и потенциала на скрития жизненоважен воден запас.

В Африка повече от 300 млн. души нямат достъп до чиста питейна вода, припомнят изследователите. Мнозина смятат, че нуждата от вода в бъдеще ще нарасне изключително и водата ще стане един от най-ценните природни ресурси, заради увеличаването на броя на населението на Земята с бързи темпове и нуждите от напояване на зърнените храни, решаващи за прехраната на хора и животни. Същевременно резервите от свежа вода и езерата са обект на сезонни наводнения и суша, които намаляват капацитета им.

Изследователите от Британското дружество на геолозите и University College London (UCL) се надяват, че картата им с подводните води на Африка, за които никой не е предполагал, "ще отворят очите на хората за този потенциал”. Хелън Борсър от дружеството казва, че в Африка е разположен най-големият подземен водоизточник след този на Северна Америка. Той се помещава в големи утаечни басейни под Либия, Алжир и Чад.

Учените са съставили картата си, използвайки съществуващите хидро-геологични карти на националните правителства в Африка, както и данните от 283 проучвания по темата за водата.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар